23. 10. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

V centre Bratislavy hrozí po polnoci ticho. Mestská časť chce zmeniť otváracie hodiny podnikom

Poslanci tým reagujú na výčitky obyvateľov centra.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

V srdci Bratislavy hrozí od januára ticho. Poslanci mestskej časti Staré Mesto opäť skrátili otváracie hodiny reštauráciám, barom a diskotékam. Nočné podniky po novom budú musieť cez víkend zatvoriť o 03.00 h a jedlo si nekúpite už po polnoci.

Poslanci tým reagujú na výčitky obyvateľov centra. Podniky a návštevníci nočného mesta sa búria. Spolumajiteľ nočného baru Roman Chrappa nám povedal, že to bude pre nich devastačné a prídu o nemalé peniaze.

Zmenu pôvodne iniciovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, ktorá chcela zjednotiť otváracie hodiny na popud protimonopolného úradu. V poslednej chvíli však poslanec Vladimír Palko ml. prišiel s pozmeňujúcim návrhom, ktorý otváracie hodiny skrátil.

Našu žiadosť o telefonát či rozhovor odmietol, odpovedal nám iba mailom. „Moje pozmeňovacie návrhy zohľadňovali oprávnené požiadavky Staromešťanov a našli podporu naprieč politickým spektrom. Všeobecne záväzné nariadenie bolo schválené všetkými prítomnými poslancami,“ napísal.

Navrhované otváracie hodiny

Podľa schváleného návrhu si diskotéku cez víkend užijete do tretej hodiny rannej. Na terase si obľúbený drink dáte najneskôr cez týždeň o 22.00 h, cez víkend vám nalejú iba do 23.00 h. Ak budete po polnoci chcieť pizzu či kebab, môžete si nechať zájsť chuť.

„Pokoj sa nezabezpečí tým, že sa zavrie terasa alebo prevádzka, pretože ľudia fakt po tom Starom Meste a historickom prostredí túžia. A keď zostanú do skorých ranných hodín na obrubníkoch, robia hluk a vlastne sa neodstráni dôvod,“ myslí si starostka .

Podľa Chrappu ľudia určite zostanú vonku, zoberú si nejaké fľaše a budú ešte hlučnejší a ešte viac nahnevanejší.

„K najnebezpečnejším konfliktom aj v minulosti dochádzalo nie v prevádzkach a v podnikoch, ale práve na ulici, keď sa stretli dve rôzne skupiny ľudí pod vplyvom alkoholu,“ spomenul nočný primátor Bratislavy Martin Královič.

Poslanec Palko ml. dodáva, že je na magistráte, aby prostredníctvom Mestskej polície a policajného zboru zabezpečil pokoj v uliciach.

Jeden z pozmeňovacích návrhov chcel zájsť ešte ďalej a diskotéky a kluby zatvoriť už o polnoci. Poslanec Juraj Mikulášek z Teamu Vallo však tvrdí, že to nemyslel vážne, ale ironicky.

Nové VZN by mala starostka urobiť už v novembri. Do tvorby by už chcela zahrnúť aj majiteľov prevádzok.

Tému spracoval Adel Ghannam.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce