25. 10. 2021 13:49 | BRATISLAVA/TASR

Bratislavčania môžu navrhnúť, aký odkaz dať do časovej schránky v Michalskej veži

Schánka bola doteraz otvorená celkovo trikrát.

Pergamenové písomnosti z časovej schránky.
Pergamenové písomnosti z časovej schránky. Foto: TASR
Socha archanjela Michala.
Obsah časovej schránky.
Skúmanie obsahu časovej schránky.

Bratislavčania môžu navrhnúť, aký odkaz či predmet by mal byť vložený do novej časovej schránky, ktoré mesto zanechá pre budúce generácie v soche svätého Michala archanjela na bratislavskej Michalskej veži. Verejnosť sa môže vyjadriť prostredníctvom formulára zverejneného na sociálnych sieťach hlavného mesta či Múzea mesta Bratislavy. O novom obsahu schránky bude rozhodovať samospráva spolu s mestským múzeom a krajským pamiatkovým úradom.

Časová schránka, ktorá bola 176 rokov uložená v soche na Michalskej veži, vydala svoje tajomstvá

„Spolu s Múzeom mesta Bratislavy vyberieme päť najlepších návrhov a verejnosť následne bude môcť v samostatnom hlasovaní vybrať jeden z nich, ktorý bude uložený do schránky,“ informuje hlavné mesto. Schránka bude mať rozmer 17 krát 12 krát 4 centimetre. Samospráva preto žiada ľudí, aby navrhovali iba predmety, ktoré sa svojou veľkosťou do schránky zmestia.

„Myslite tiež na to, že do schránky poputujú aj niektoré listiny, čiže priestor bude ešte o niečo menší. Predmet by mal vystihovať súčasný život v Bratislave,“ podotklo mesto. Obyvateľom radí, aby sa pri návrhoch zamysleli, čo by chceli, aby sa niekto o vyše 100 či 200 rokov dozvedel o súčasnom živote.

Novú časovú schránku s odkazmi súčasnej doby plánujú umiestniť v budúcom roku, keď sa dokončí rekonštrukcia Michalskej veže a na jej vrchol bude osadená po obnove aj socha archanjela Michala.

Bratislava pripravuje odkaz budúcim generáciám prostredníctvom časovej schránky po tom, čo sa počas rekonštrukcie Michalskej veže i sochy archanjela Michala, našla v hlave sochy ukrytá časová schránka z roku 1845. Po jej otvorení sa v nej našli dokumenty z 18. a 19. storočia, dobové platidlá či výmenné lístky po devalvácii vtedajšej meny po štátnom bankrote, škatuľku s relikviami deviatich svätcov zatavenými v posvätnom vosku.

Taktiež medené platničky, mená členov tzv. širšej i užšej mestskej rady či papier s nemeckým textom s menami zhotoviteľov krovu helmice spolu s odkazom v podobe prosby o modlitbu za ich duše z 1758, keď bola schránka vyhotovená medikováčskym majstrom Petrom Ellerom. Otvorená bola doteraz celkovo trikrát.


VIAC Z Domáce