25. 10. 2021 17:01 | STUPAVA/TV Markíza

Volkswagen zatvorí menšiu fabriku na Záhorí, pracuje v nej 60 ľudí

Materský závod tvrdí, že rušenie prevádzky nie je spojené s aktuálnou krízou.

Volkswagen v Stupave.
Volkswagen v Stupave. Foto: TV Markíza

Volkswagen v Stupave končí. Výroba z najmenšej fabriky sa začiatkom roka presunie do Bratislavy a do Nemecka. Posledné týždne musia výrobu prerušovať všetky automobilky. Produkcia klesá a vyhliadky nie sú dobré.

Volkswagen má na Slovensku tri fabriky. Okrem tej najväčšej v Devínske Novej Vsi ešte v Martine a menšiu halu v Stupave. Na Záhorí funguje fabrika od roku 2014 a aktuálne tam pracuje asi 60 zamestnancov. V strojárni sa vyrábajú robotické ruky či zváracie kliešte. Závod tvrdí, že rušenie prevádzky nie je spojené s aktuálnou krízou.

„Ide o plánovanú organizačnú zmenu, ktorú so sebou prináša vývoj ako v našom podniku, tak aj v koncerne - s ohľadom na už avizovaný nábeh nového projektu, čiže výroby nových modelov VW Passat a Škoda Superb. Naším cieľom je sústrediť sa na také procesy a aktivity, ktoré podporia našu hlavnú činnosť a tou je výroba vozidiel a zároveň zvýšia našu konkurencieschopnosť,“ povedala hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Makayová.

Fabrika je aktuálne v patovej situácii. Musí rozbehnúť výrobu nových modelov, no na druhej strane ju postihla celosvetová materiálová kríza. Zamestnancov zo Stupavy neprepustia.

„V roku 2019 dohodli Moderné odbory Volkswagen v kolektívnej zmluve garanciu zamestnanosti, to znamená, že počas piatich rokov od uzatvorenia kolektívnej zmluvy nemôže byť nikto v podniku prepustený z organizačných dôvodov na strane zamestnávateľa. Každému jednému kmeňovému zamestnancovi z Nástrojárne v Stupave bude ponúknutá práca v závode v Bratislave,“ povedala nám predsedníčka Moderných odborov Volkswagen Jolana Julkeová.

Automobilový priemysel čaká ďalšie ťažké obdobie

Okrem aktuálnej mikročipovej krízy hrozí prerušenie dodávok aj ďalších materiálov. „Treba otvorene povedať, že už prichádzajú aj iné komponenty. Špeciálne pre našich subdodávateľov, ktorí majú limitované možnosti dodať napríklad niektoré odliatky z hliníku, máme problémy s horčíkom a ukazuje sa aj nedostatok niektorých plastických hmotách,“ zdôraznil viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR Pavol Prepiak.

Výroba v automobilkách sa preto v nepravidelných intervaloch zastavuje. Zväz automobilového priemyslu odhaduje, že tento rok vyrobíme na Slovensku o 10 percent menej vozidiel ako v roku 2020, a ten už bol postihnutý koronavírusom.

S výpadkami vo výrobe budeme pravdepodobne musieť rátať ešte minimálne do polovice budúceho roka.

Reportáž pripravil Martin Prôčka.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce