26. 10. 2021 10:01 , článok bol aktualizovaný 26. 10. 2021 20:50 | BANSKÁ BYSTRICA/Martina Kašiarová, TASR

Tibor Gašpar a spol. smerujú na slobodu. Sudca zamietol žiadosť o predĺženie väzby

Prokurátor podal sťažnosť a do 5. novembra musí o nej rozhodnúť Najvyšší súd.

Tibor Gašpar.
Tibor Gašpar. Foto: TASR - Ján Krošlák
Tibor Gašpar.
Tibor Gašpar.
Milan Mihálik.

Sudca Špecializovaného trestného súdu zamietol predĺženie väzby pre exšéfa policajtov Tibora Gašpara v kauze Očistec.

Na pojednávaní prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúru použil nahrávku z chaty ako nový dôkaz na predĺženie väzby.

Sudca mal rovnaký postoj k predĺženiu väzby bývalému šéfovi NAKA Petrovi Hraškovi, exriaditeľovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi, ako aj bývalým policajným funkcionárom Mariánovi Zetochovi i Milanovi Mihálikovi.

Platí termín, že vo väzbe by mali byť do 5. novembra. Prokurátor podal voči rozhodnutiu sťažnosť, do tohto termínu musí o nej rozhodnúť Najvyšší súd.

„Návrhom, ktoré prokuratúra v tomto štádiu konania predložila sudcovi pre prípravné konanie, nebolo vyhovené. Avšak, využil som opravný prostriedok a podal som sťažnosť voči všetkým výrokom, ktoré sa týkali nevyhovených návrhov. V blízkej dobe bude o nich rozhodovať Najvyšší súd SR,“ uviedol prokurátor ÚŠP Michal Šúrek.

Róbert Krajmer.
Róbert Krajmer. Foto: TV Markíza
 

Návrh na predĺženie väzby obsahoval aj prepisy obrazovo-zvukových záznamov, ktoré majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, obhajcom Marekom Parom, podnikateľom Miroslavom Bödörom a synom Tibora Gašpara na poľovníckej chate.


VIDEO: Na kameru zachytili rozhovory Fica, Kaliňáka, Bödöra st. a Paru

Podľa Gašparovho právneho zástupcu Mareka Paru sa sudca pre prípravné konanie ŠTS venoval i prepisom spomínaných obrazovo-zvukových záznamov. Ozrejmil, že podľa súdu má disciplinárnu zodpovednosť niesť on ako obhajca a nie obvinení. Dodal tiež, že nahrávky sa odovzdali médiám, ale nie súdu, čo považuje za absurdné.

Obhajca Marek Para.
Obhajca Marek Para. Foto: TASR - Ján Krošlák
 

Tibor Gašpar bol zadržaný v rámci minuloročnej akcie NAKA Očistec spoločne s ďalšími bývalými vysokopostavenými policajnými funkcionármi. Boli medzi nimi napríklad exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, bývalý šéf NAKA Peter Hraško, niekdajší šéf národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník a iní.

Polícia nahrala aj to, ako Kaliňáka inštruovali na výsluch pred vyšetrovateľom

V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie.

 


VIAC Z Domáce