28. 10. 2021 16:23 | BRATISLAVA/TASR

Trnavský krajský súd v prípade M. Jankovskej porušil právo na osobnú slobodu

Rozhodol o tom ústavný súd.

Bývalá štátna tajomníčka Monika Janskovská vychádza spolu s obhajcom Petrom Erdösom z trenčianskej nemocnice.
Bývalá štátna tajomníčka Monika Janskovská vychádza spolu s obhajcom Petrom Erdösom z trenčianskej nemocnice. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Trnavský krajský súd porušil v prípade bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej základné právo na osobnú slobodu a je povinný jej nahradiť trovy konania vo výške 460,90 eura.

Vyplýva to z nálezu ústavného súdu zo 14. októbra, čo potvrdil jej obhajca Peter Erdős. Nález mu doručili v stredu (27. 10.). Zároveň ÚS zrušil marcové uznesenie KS, ktorý zobral v kauze Fatima Moniku Jankovskú do väzby.

„ÚS konštatoval, že rozhodnutie KS v Trnave je nezákonné a porušuje jej základné práva z toho dôvodu, že dôvody kolúznej väzby tak, ako boli konštatované, nie sú postavené na konkrétnych, zrozumiteľných a vnútorne konzistentných argumentoch, a teda nie je možné toto rozhodnutie preskúmať, je arbitrárne a rovnako dôvody väzby sú čisto všeobecné. Zároveň ÚS aj konštatoval, že takéto odôvodnenie a takéto rozhodnutie je ústavne neakceptovateľné," vysvetlil obhajca.

Ako povedal, tieto skutočnosti zdôraznil aj po tom, ako rozhodol KS v Trnave. „Zároveň sme sa aj obrátili v zmysle Trestného poriadku s podnetom na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú, ktorá je oprávnená v prípade, ak rozhodnutím o väzbe bol porušený Trestný poriadok, podať dovolanie. Ministerka v tejto veci dovolanie nepodala vzhľadom na to, že podľa jej názoru Trestný poriadok v tejto veci porušený nebol. Dnes máme napísané ÚS SR, že Trestný poriadok bol porušený," zdôraznil advokát.

Bývalý majiteľ trenčianskeho baru Fatima Ondrej Janíček.
Bývalý majiteľ trenčianskeho baru Fatima Ondrej Janíček. Foto: TASR
 

V kauze Fatima bude rozhodovať Okresný súd Trnava. Monika Jankovská, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja Janíčka, je obvinená v kauze prevodu baru Fatima od jesene 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a následne minulý rok obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

 


VIAC Z Domáce