12. 11. 2021 10:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

VIDEO: P. Pellegrini o údajnom úplatku v škatuli od šampanského: Nič mi nekladú za vinu

Vyhlásil, že nikdy od nikoho žiadnu výhodu nepožadoval a ani nedostal.

Peter Pellegrini odchádza z NAKA.
Peter Pellegrini odchádza z NAKA. Foto: TASR
Peter Pellegrini na NAKA.
Peter Pellegrini na NAKA.
Peter Pellegrini po výsluchu na NAKA.

Líder neparlamentnej strany Hlas a poslanec Peter Pellegrini vypovedal v piatok (12. 11.) na NAKA. Pred ním nevedel v akej kauze to bude.

Nakoniec to bolo o údajnom úplatku v krabici od šampanského, Pellegrini obvinenia odmieta. Kauza sa prevalila v júli.

Na mieste bol aj Ladislav Smejkal, obhajca Miroslava Výboha v kauze Mýtnik, ktorý ide tiež na Pellegriniho výsluch. V tomto prípade vypovedá aj bývalý šéf daniarov František Imrecze.

Peter Pellegrini po výsluchu na NAKA.
Peter Pellegrini po výsluchu na NAKA. Foto: Zuzana Ferenčáková
 

„Vyšetrovateľka ma predvolala ako svedka, odpovedal som na všetky jej otázky. Ako svedok aj odchádzam. Nie je mi nič kladané za vinu. Nikdy som od nikoho žiadnu výhodu nepožadoval a ani nedostal. Je to komplet vysvetlené, nie je viac k tomu, čo dodať," vyhlásil po výsluchu.

 

Obvinení v kauze Mýtnik - bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a podnikateľ Michal Suchoba totiž vypovedali aj o ďalších úplatkoch. Pellegrini si mal, ešte ako štátny tajomník na ministerstve financií, z jedného „kšeftu“ prilepšiť o 150-tisíc eur.

Peter Pellegrini na NAKA.
Peter Pellegrini na NAKA. Foto: Adel Ghannam
 

V rokoch 2013 a 2014 Suchobova firma Allexis pracovala aj na projekte virtuálnej registračnej pokladnice v hodnote 5,5 milióna eur. Ministrom financií bol v tom čase Peter Kažimír a štátnym tajomníkom spomínaný Peter Pellegrini.

Imrecze podľa portálu Aktuality.sk tvrdí, že spoluprácu dohadoval na neformálnej večeri s Pellegrinim. „Tak isto sa ma spýtal, či je Michal Suchoba ochotný finančne podporiť, aby sa táto legislatívna zmena zrealizovala, teda konkrétne mal na mysli províziu za to, že bude táto legislatívna zmena zrealizovaná,“ mal povedať bývalý šéf daniarov vyšetrovateľom.

František Imrecze a Peter Kažimír na archívnej snímke.
František Imrecze a Peter Kažimír na archívnej snímke. Foto: TASR - Marko Erd
 

Realizácia „odmeny“ sa však mala udiať cez prostredníka, a to konkrétne cez oligarchu Miroslava Výboha, ktorého vtedy považovali za jedného z mecenášov Smeru. Následne stretnutie Imreczeho a Výboha potvrdzuje vo výpovedi aj Suchoba.

„Pelle ďakuje“

Mocný muž blízky Smeru mal podľa Suchobovej výpovede na stretnutí vyčísliť, akú hodnotu bude mať politická podpora zmeny zákona.

„Po asi 30-minútovej debate nám oznámil, že by bolo dobré dať štátnemu tajomníkovi odmenu za VERP (virtuálnu elektronickú pokladnicu, pozn. red.). Na otázku akú, povedal, že 150-tisíc eur,“ uviedol vyšetrovateľom Suchoba.

Suchoba následne podľa výpovede úplatok v hodnote 150-tisíc Výbohovi naozaj priniesol v krabici od šampanského a mal zaznieť aj odkaz, že „Pelle ďakuje“.

Pellegrini to odmieta

„Nepoznám obsah výpovede pána Imreczeho a netuším, o čom vo svojej údajnej výpovedi rozpráva. K pánovi Imreczemu môžem povedať len toľko, že som od neho určite nikdy nežiadal akúkoľvek ,finančnú podporu' alebo inú výhodu,“ reagoval po prevalení kauzy pre topky.sk Pellegrini.

„V tomto prípade ide o očiernenie predsedu najsilnejšej opozičnej strany. Netuším, čo alebo kto vedie pána Imreczeho, aby tvrdil takúto lož. Pevne verím, že to nie je jeho pomsta voči mojej osobe za nevymenovanie do funkcie ministra financií,“ doplnil líder Hlasu.

Poslanci koncom roka 2014 naozaj schválili zmenu zákona, ktorou sa od prvého apríla 2015 mala začať využívať virtuálna pokladnica a daniari mohli podpísať dodatok k zmluve s Allexisom.

 


VIAC Z Domáce