16. 11. 2021 14:06 , článok bol aktualizovaný 16. 11. 2021 19:15 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Igor Matovič navrhuje zníženie dane z príjmu pre právnické osoby

Naopak, zvýšiť chce dane bankám, či monopolom.

Igor Matovič pri prezentovaní zdaňovania firiem.
Igor Matovič pri prezentovaní zdaňovania firiem. Foto: TASR
Igor Matovič pri prezentovaní zdaňovania firiem.
Skupinové zdaňovanie.
Zdroje financovania.

Daň z príjmu pre právnické osoby by sa mohla znížiť z 21 na 19 percent. Podnikatelia by mohli tiež mať flexibilné odpisy majetku na produktívne investície. Navrhol to minister financií Igor Matovič v tretej časti návrhu daňovo-odvodovej reformy.

 Úspora pre podnikateľov zo zníženia daní by mala predstavovať 273 miliónov eur ročne. "Chceme, aby sa podnikateľom ľahšie dýchalo a aby mohli tie usporené prostriedky investovať viac do svojho podnikania," priblížil Matovič.

 

Flexibilné odpisy

Flexibilné odpisovanie majetku.
Flexibilné odpisovanie majetku. Foto: Ministerstvo financií SR
 

Druhý návrh hovorí o zavedení flexibilných odpisov majetku na produktívne investície. Podnikateľ, ktorý nakúpi prostriedky napomáhajúce k vyššej produkcii, by mal mať slobodu v tom, ako rýchlo si investíciu odpíše do nákladov.

Malo by to podnikateľom priniesť úsporu 200 miliónov eur ročne. Matovič to považuje za najrozumnejšiu podporu investícií, lebo je to podpora pre ľudí, ktorí už počas podnikateľského života ukázali, že sú schopní produkovať zisk. „Môže si takouto investíciou znížiť základ dane, ale maximálne do 50 percent,“ tvrdí Matovič.

Skupinové zdaňovanie

Skupinové zdaňovanie.
Skupinové zdaňovanie. Foto: Ministerstvo financií SR
 

Bude sa to týkať firiem, ktoré majú tých istých majiteľov. "Majiteľ viacerých firiem sa môže rozhodnúť pre skupinové zdaňovanie, ktorým si vysporiada medzi svojimi firmami zisky a straty," ozrejmil Matovič s tým, že to neznamená, že firmy budú mať jedno účtovníctvo. Toto opatrenie by podľa jeho slov spôsobilo štátu výpadok 30 miliónov eur ročne.

Zdroje financovania predstavených zmien plánuje minister financií nájsť vo zvýšenej dani z dividend zo 7 na 9 percent. To by malo priniesť 26 miliónov eur.

Prostriedky financovania majú plynúť aj prostredníctvom zavedenia e-faktúry. "Je to niečo podobné ako dnes máme eKasu," dodal s tým, že Maďarsku to pomohlo eliminovať podvody. Rezort financií očakáva dodatočný prínos z eliminácie podvodov vo výške 127 miliónov eur.

Vyššie dane pre banky a dynamické efekty

Zdroje financovania.
Zdroje financovania. Foto: Ministerstvo financií SR
 

Matovič navrhuje tiež zaviesť vyššie dane bánk, oligopolov a monopolov, z ktorých chce získať 200 miliónov eur. Z opatrení proti podvodom by malo plynúť 60 miliónov eur.

Ďalších 100 miliónov eur by mali priniesť dynamické efekty. Verí, že podnikatelia po prijatí avizovaných zmien dostanú väčšiu chuť podnikať. "Budem z dotknutými hovoriť a chcem ich presvedčiť o väčšej solidarite, aby podnikatelia dosiahli väčšiu slobodu," poznamenal.

Zároveň avizoval reštauračný balík zmien a úpravy pri dani z príjmu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). Tie by mali byť predstavené samostatne v piatok (19. 11.) popoludní.

Matovič v nedeľu prezentoval zmeny týkajúce sa rodín a v pondelok (15. 11.) uviedol návrhy pre zdaňovanie miezd zamestnancov.

 


VIAC Z Domáce