18. 11. 2021 07:58 , článok bol aktualizovaný 18. 11. 2021 12:30 | BRATISLAVA/TASR

Polícia začala pre zranenie policajtov na protestoch trestné stíhanie

Za útok na verejného činiteľa hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Pochod protestujúcich zo Šafárikovho námestia pred Úrad vlády.
Pochod protestujúcich zo Šafárikovho námestia pred Úrad vlády. Foto: Facebook/Polícia SR

V súvislosti so zranením policajtov pyrotechnikou počas stredajších (17. 11.) protestov v Bratislave polícia už začala trestné stíhanie. Za útok na verejného činiteľa hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Pri zhromaždeniach sa zranili dvaja policajti, protestujúci do nich hodili pyrotechniku

„Doposiaľ neznámy páchateľ hodil z davu účastníkov zhromaždenia v blízkosti parku na Námestí slobody smerom k policajtom guľový predmet so zapáleným knôtom, ktorý explodoval. Horiace úlomky tohto predmetu spôsobili dvom policajtom zranenia vo forme popálenín, ktoré si vyžiadali ošetrenie v zdravotníckom zariadení,“ priblížila polícia. Došlo tiež k poškodeniu odevných zvrškov daných policajtov.

Zranenia utrpel člen antikonfliktného tímu a príslušník Mestskej polície Bratislava. Incident sa stal krátko po 18.30 h v okolí Úradu vlády SR. V blízkosti miesta zadržali policajti 36-ročného muža, ktorého eskortovali na policajné oddelenie za účelom vykonania ďalších procesných úkonov.

Ako vysvetlila polícia, možnú dĺžku trestu odňatia slobody ovplyvnilo to, že k spáchaniu skutku došlo v zmysle zákona závažnejším spôsobom konania - so zbraňou.

Hamran sa poďakoval policajtom za profesionálnu prácu

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran poďakoval policajtom, ktorí dohliadali na pokojný priebeh stredajších (17. 11.) zhromaždení v Bratislave a zakročili na miestach, kde to bolo nevyhnutné. Vyzdvihol tiež profesionálnu prácu členov antikonfliktného tímu.

„Ako som už uviedol, slobodu si nemožno zamieňať s agresiou, vulgarizmami a nenávisťou. Toto odkaz novembra 1989 určite nie je. Touto cestou chcem taktiež zaželať skoré uzdravenie kolegom, príslušníkovi Policajného zboru a bratislavskej mestskej polície, ktorí utrpeli zranenia použitím pyrotechnického materiálu zo strany protestujúcich,“ uviedol Hamran na sociálnej sieti.

Na Deň boja za slobodu a demokraciu sa na viacerých miestach v Bratislave konali protesty, na ktorých sa zúčastňovali stovky ľudí. Polícia počas nich obmedzila na osobnej slobode z viacerých dôvodov celkovo deväť osôb. Na protestoch došlo tiež k zraneniu dvoch policajtov po tom, ako priamo medzi nich niekto z protestujúcich hodil pyrotechniku.

Maratón protestov v Bratislave:

 


VIAC Z Domáce