26. 11. 2021 09:38 , článok bol aktualizovaný 26. 11. 2021 12:50 | BRATISLAVA/TASR

Oligarcha Brhel bude vo väzbe dlhšie. Jeho obhajcovia tvrdia, že štátu škodu nespôsobil

Poukázali na to, že celé obvinenie voči Jozefovi Brhelovi stojí na tvrdení troch kajúcnikov.

Jozef Brhel.
Jozef Brhel. Foto: TASR

Obvinený podnikateľ Jozef Brhel z kauzy Mýtnik nespôsobil cez IT spoločnosť Allexis štátu škodu vo výške približne 60 miliónov eur. Uviedli to na online tlačovej konferencii jeho obhajcovia - Michal Mandzák, Jozef Kleberc a Štefan Kočan.

Podľa ich slov päť znalcov potvrdilo, že štátu nevznikla žiadna škoda, ale SR na informačných systémoch spoločnosti zarobila 3,7 miliardy eur. „Využitím informačných systémov Allexisu štát znížil daňovú medzeru zo 41 percent na 26 percent, čo do štátneho rozpočtu prinieslo uvedenú sumu. Znalci dospeli k záveru, že všeobecná hodnota diela informačných systémov ALLADIN, informačného systému kontrolných známok a virtuálnej registračnej pokladnice eKasa bola vyhotovená za cenu obvyklú v danom čase a na danom trhu,“ uviedli obhajcovia.

Poukázali na to, že celé obvinenie voči Jozefovi Brhelovi stojí na tvrdení troch kajúcnikov. Potvrdili, že v utorok (23. 11.) sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku predĺžila väzbu ich klientovi do 2. februára 2022. Rozhodnutie nie je právoplatné. Podali voči nemu sťažnosť. Sudkyňa rozhodla, že Jozef Brhel bude vo väzbe kolúznej.

Podnikateľa obvinili a zadržali pri januárovej policajnej akcii Mýtnik. V rámci akcie obvinili aj jeho brata Petra Brhela, exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana Gregu a konateľku IT spoločnosti Allexis Janu Rovčaninovú.

Obvinenia všetkých zadržaných sa podľa polície týkali trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a s korupciou.


VIAC Z Domáce