26. 11. 2021 14:27 , článok bol aktualizovaný 26. 11. 2021 17:13 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ak nie ste zaočkovaný, na pracovisku vás otestujú. Takto to bude prebiehať

Veľké zmeny odštartujú v pondelok.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: TASR - František Iván

Na pracoviskách nastanú od pondelka (29. 11.) zmeny. Byť fyzicky v práci budú môcť len zamestnanci, ktorí sú zaočkovaní, prekonali COVID-19 alebo sú otestovaní. Ide o opatrenie, ktoré sa rozhodla vláda prijať dočasne, aby znížila riziko šírenia koronavírusu.

Ministerstvo hospodárstva vydalo v piatok presný manuál, ako bude testovanie vyzerať. Píše sa v ňom, že zamestnávatelia sú povinní zabezpečiť dostatočný počet antigénových samotestov ako aj vhodný priestor na testovanie.

Výsledky testov nesmú byť staršie ako sedem dní, môže ísť aj o výsledok antigénového samotestu z nosa pod dohľadom autorizovanej osoby, tak ako určuje manuál.

Rovnako môžu kontrolovať aj testy z mobilných odberových miest, a to antigénové, LAMP a PCR testy. Náklady na antigénový samotest budú kompenzované zo strany štátu sumou päť eur na každého otestovaného zamestnanca.

Náklady spojené s testovaním budú kompenzované v sume jedného eura na každého otestovaného zamestnanca raz za týždeň. Zamestnávatelia budú žiadať ministerstvo o finančnú náhradu jednorazovo v januári.

Nové pravidlá by mali platiť do konca roka, či nebudú platiť dlhšie závisí od vývoja pandemickej situácie na Slovensku.

 


VIAC Z Domáce