26. 11. 2021 15:29 | BRATISLAVA/TASR, mm

Matovič chce dôchodcov motivovať k očkovaniu 500-eurovým poukazom: Pozrite si, kto by mal naň nárok

Štátnu kasu by tento nápad stál 500 miliónov eur.

Igor Matovič počas tlačovej konferencii
Igor Matovič počas tlačovej konferencii Foto: TASR/Martin Baumann

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) navrhuje poskytnúť 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam, ktoré najviac trpeli v prvej, druhej a trpia aj v tretej vlne pandémie koronavírusu. Prevádzky sú zoradené v troch skupinách: HORECA, kultúra, služby.

Dostať by sa k nim mali cez 500-eurový poukaz od dôchodcov vo veku 60+. Nárok na tento poukaz budú mať seniori, ktorí do polovice decembra budú zaočkovaní aspoň jednou dávkou. Týkať by sa to malo aj tých, ktorí už majú nárok na druhú, prípadne tretiu dávku a ešte si ju nenechali aplikovať.

Poukaz by mal byť prenosný na inú osobu. Cieľom je podporiť očkovanie u približne 380-tisíc nezaočkovaných dôchodcov nad 60 rokov. Matovič konštatoval, že sú pripravení o tejto zmene rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Igor Matovič podrobne vysvetlil, kto bude mať na poukaz nárok

 

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár uvítal túto cestu presvedčenia na očkovanie. Povedal, že je podstatné motivovať dôchodcov. „Hnutie Sme rodina je proti povinnému očkovaniu,“ konštatoval.

Podľa neho sa tak obchádza možnosť povinného očkovania a zároveň sa snažia byť zodpovední a čo najviac ľudí presvedčiť, aby sa dali očkovať. Túto možnosť podporuje zatiaľ 73 poslancov. Kollár vyzval opozíciu aj koalíciu, aby sa postavili za zodpovednosť, za očkovanie a za dôchodcov.

Koaličná SaS už uviedla, že podporila len 150-eurovú odmenu pre zaočkovaných seniorov.

„Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady. Strana SaS súhlasila s odmenou 150 eur, ďalšie navýšenie sme vetovali. Dohoda na koaličnej rade bola, že sa budeme o tom ešte v koalícii rozprávať,“ uviedla strana vo svojom stanovisku.

K návrhu sa negatívne vyjadril aj opozičný Hlas. Ten tvrdí, že ak má vláda zvyšných 500 miliónov, tak ich má dať dôchodcom priamo a nie sprostredkovane cez poukážky.


VIAC Z Domáce