26. 11. 2021 16:52 | BRATISLAVA/mm

Veľká zmena pre vodičov: Na chodníku už tak ľahko nezaparkujete

Vyplýva to z novely o cestnej premávke.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock/Kekyalyaynen

Samovoľné parkovanie na chodníku sa skončí. Mení to právna úprava, ktorú vo štvrtok schválil parlament. A nebude už ani stačiť, keď vodič nechá 1,5-metrový priestor pre chodca.

Cyklisti sa aspoň trochu budú cítiť na cestách bezpečne. To bol hlavný motív štvrtkovej novely zákona o cestnej premávke. Vodiči totiž budú musieť pri predbiehaní cyklistu dodržiavať presne stanovený odstup.

Pri rýchlosti do 50 km/h by mal šofér dodržať odstup jeden meter, pri vyššej rýchlosti až jeden a pol metra. Odstupy bude treba dodržiavať aj pri predbiehaní chodcov či jazdcov na skútroch.

Vďaka novele sa však budú meniť aj iné veci, ako je napríklad parkovanie na chodníkoch. Takéto miesto bude musieť byť označené dopravnou značkou. V opačnom prípade to budú mestskí policajti považovať za priestupok.

„Toto nezmyselné opatrenie, ktoré malo Slovensko v zákone ako jediná európska krajina, výrazne znižovalo bezpečnosť aj dôstojnosť pešieho pohybu. Chodníky sa vrátia chodcom a na miestach, kde parkovanie skutočne nikomu neprekáža, ho bude môcť samospráva stále povoliť,“ napísala na sociálnej sieti Cyklokoalícia.

Toto nariadenie vstúpi do platnosti v marci 2022. Samosprávy totiž potrebujú čas, aby si mohli zmapovať, ktoré chodníku sú vhodné na parkovanie, a ktoré zas nie.


VIAC Z Domáce