30. 11. 2021 10:43 | BRATISLAVA/TV Markíza

Európska únia rozdelila stovky miliárd pre pôdohospodárov. Naši sú opäť na chvoste

Väčšina našich europoslancov za návrh nehlasovala.

Kritizovaný kompromis
Kritizovaný kompromis Foto: TV Markíza

Európska únia sa dohodla, ako podelí stovky miliárd pre pôdohospodárov. Slovenskí však v dotáciách Západ stále nedobehnú. Ambície spľasli aj pri ekológii. Väčšina našich europoslancov za návrh nehlasovala.

Dlhé debaty a veľké ústupky. Európsky parlament schválil kľúč, podľa ktorého rozdelí jednu z najväčších položiek v rozpočte. Reforma spoločnej pôdohospodárskej politiky je vydretým kompromisom. Naši poslanci s ním však nie sú spokojní.

„Je zlý. Nie je dostatočný v tom, ako zodpovedá naozaj posledným poznatkom a faktom, čo sa týka situácie v oblasti zmeny klímy,“ tvrdí europoslanec Martin Hojsík. K jeho nesúhlasu sa prikláňa aj europoslanec Robert Hajšel. „Mala ešte viac podporiť malých, ako aj mladých poľnohospodárov,“ povedal.

Reforma nakoniec prešla bez väčšiny slovenských europoslancov. Prišla im málo ambiciózna a nereformná. Chýbal im aj povinný strop na dotácie pre veľké európske agropodniky.

„Nemusia podporovať malých farmárov, naďalej budú podporovať veľké koncerny a v podstate aj oligarchov. Reforma im v tom nijako nebráni a preto, znova podotýkam, som ju nepodporil. Príde mi príliš málo ambiciózna a nereformná,“ hovorí europoslanec Michal Wiezik. Minister pôdohospodárstva jej vytkol aj stropovanie. „My však v našej národnej stratégii počítame so stropovaním na úrovni 100-tisíc na farmu,“ uviedol Samuel Vlčan.

No a do tretice europoslanci kritizujú, že západné krajiny vo výške dotácií dobehneme najskôr od roku 2027. A to aj napriek tomu, že farmári dostanú z únie zhruba 800 miliónov eur.

Prečo je to tak, sa dozviete z reportáže Gabriely Kajtárovej.

 


VIAC Z Domáce