01. 12. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zaujímavý jav na politickej scéne. Trvá už niekoľko mesiacov, tvrdí odborník

Politológa zaráža, kto z tejto situácie môže najviac vyťažiť.

Zľava Boris Kollár, Igor Matovič, Veronika Remišová a Richard Sulík
Zľava Boris Kollár, Igor Matovič, Veronika Remišová a Richard Sulík Foto: TASR/Michal Svítok

Slovensko zažíva krušné chvíle, nálady v spoločnosti sa neustále menia. Nič dlžná svojej povesti nezostala ani horúca politická jeseň, ktorá je každým rokom búrlivejšia. Napriek tomu sa od leta politické preferencie výraznejšie nemenia a pri niektorých stranách doslova zamrzli.

„Ja mám ten pocit už niekoľko mesiacov,“ povedal na úvod šéf agentúry AKO Václav Hřích. Na tento trend poukazujú aj prieskumy verejnej mienky.

„Tak ako SaS stúpala niekoľko mesiacov, tak to vyzerá, že narazila na svoj strop. Tak ako Hlas plynule klesal, zjavne narazil na svoje minimum a, naopak, Smer dosahuje svoje maximum. To isté platí plus-mínus aj o ostatných stranách,“ zhrnul Hřích.

Podľa neho sa tie najväčšie presuny už odohrali. A teraz voliči zostávajú na svojich pozíciách a nemienia meniť svoje preferencie.

„Tie väčšie presuny, ktoré po voľbách nastali smerom od koalície k opozícii, už zastali. To znamená, že existuje jeden balík voličov súčasnej koalície, oddelený od druhého balíka voličov opozície,“ doplnil.

Veď súčasná koalícia, ktorá získala vo voľbách ústavnú väčšinu, podľa dnešných prieskumov má už len zlomok.

„Ak sa nestane nič vážne, ako je odchod jedného koaličného partnera alebo pád celej vlády, tak by sa v najbližšom období nemalo s politickými preferenciami nič výrazne udiať,“ predpovedá Hřích.

Ľudia si podľa neho navyše zvykli, že prežívame veľmi dynamické obdobie a trvá to už tak dlho, že aj táto dynamika je pre nich už len všedná realita.

V ľuďoch rastie apatia, čo neveští nič dobré

Ďalším dôvodom môže byť aj tretia vlna pandémie. Ľudia totiž prioritne riešia, ako túto ťažkú dobu prežiť a politika ide bokom.

„Ľudia sa viac začali venovať vlastným existenčným problémom. Predsa len počet nových nakazených láme rekordy, rekordy lámu aj obsadené lôžka v nemocniciach, preplnené začínajú byť aj márnice,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

To však podľa odborníka neznamená, že sa politika v spoločnosti nerieši. No na konci dňa môžeme byť veľmi nemilo prekvapení, koho si napokon voliči zvolia.

„Ľudia môžu byť frustrovaní, ale po takom dlhom čase už aj apatickí. Z histórie však vieme, že pre demokraciu nemôže byť nič horšie než apatický občan,“ varuje Štefančík.

Politológ zároveň hovorí, že z tejto situácie môžu najviac vyťažiť pravicoví extrémisti.

„Stúpať môže a to ma na tom zaráža najviac, krajná pravica. Republika s kotlebovcami majú spolu dvojciferné číslo, čo by malo pre túto vládnu koalíciu pôsobiť ako zdvihnutý ukazovák. Lenže pri pohľade na jej bezútešný stav úspešnému boju proti politickému extrémizmu veľké nádeje nedávam,“ uzavrel.


VIAC Z Domáce