01. 12. 2021 10:46 | BRATISLAVA/TASR

Bude Slovensko pre omikron zatvárať hranice? Uvažuje sa skôr nad sprísnením kontrol

Úplnému zatvoreniu hraníc treba predísť, tvrdí štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Ronald Zak

Slovensko by malo prediskutovať sprísnenie kontrol na hraniciach a ich ochranu. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európsky záležitostí SR Martin Klus. Tvrdí, že treba predísť úplnému zatvoreniu hraníc.

Aj keď je omikron potvrdený minimálne v desiatich krajinách Európskej únie, nie je podľa Klusa dôvod na paniku. "Je dobré byť pripravený, lepšie ako byť prekvapený. Keďže je to v schengenskom priestore, naše šance realizovať akékoľvek zásadné zmeny sú dosť obmedzené," povedal štátny tajomník. Zoznam krajín, pri ktorých je pre omikron povinná karanténa, prestáva mať zmysel, dodal.

"Slovensko je v tejto situácii závislé od okolitých štátov. Na ich letiská prichádzajú občania z tzv. tretích krajín," podotkol Klus. Treba podľa neho predísť zatváraniu hraníc, pretože to je škodlivé pre občanov aj jednotný trh Európskej únie.

Klus hovorí, že by sa malo vrátiť k trekovaniu mobilných telefónov ľudí, ktorí vracajú z problematických krajín. Efektívna by mohla byť aplikácia eKaranténa, rezort diplomacie má tiež aplikáciu Svetobežka. "Pravda je taká, že absolútne minimum občanov tieto aplikácie využíva,"


VIAC Z Domáce