01. 12. 2021 13:28 | BRATISLAVA/PR ČLÁNOK

Slováci postavili najvyššiu budovu v EÚ

Varso Tower v centre Varšavy so svojou výškou 310 metrov tak prekonal aj doterajšiu varšavskú dominantu, Palác kultúry.

Varso Tower.
Varso Tower.

HB Reavis, pôvodom slovenský developer a dnes už medzinárodný poskytovateľ pracovných priestorov, postavil najvyššiu budovu v celej Európskej Únii. Varso Tower v centre Varšavy so svojou výškou 310 metrov tak prekonal aj doterajšiu varšavskú dominantu, Palác kultúry.

HB Reavis pôsobí v Poľsku už vyše 10 rokov, počas ktorých si na tamojšom trhu vytvoril stabilnú pozíciu a dnes patrí medzi lídrov v oblasti real-estate. Cieľom pri plánovaní celého komplexu Varso Place bolo vytvoriť z danej časti Varšavy atraktívne a polyfunkčné miesto pre prácu.

"Varso Tower je nielen najvyššia budova vo Varšave či Poľsku, ale v celej Európskej únii. Vyhliadková plošina vo výške 230 metrov poskytuje výhľady na všetky budovy Varšavy, na Palác kultúry, národný štadión, aj staré mesto, ktoré bolo úplne zbúrané," prezrádza Marcin Chruśliński, manažér výstavby HB Reavis v Poľsku.

 

Svetová architektúra

Varso Tower je súčasťou komplexu Varso Place a za jej dizajnom stojím renomované britské štúdio Foster+Partners. To navrhuje projekty po celom svete – napríklad vlajkové predajne Apple, svetové letiská či centrály nadnárodních firiem. Varso Place sa nachádza v srdci Varšavy s priamym napojením na vlakovú stanicu. Hoci plnú výšku dosiahol už začiatkom tohto roka, celkové dokončenie je plánované na začiatok roka 2022. Varso Tower okrem prvotriednych kancelárií poskytne aj panoramatické výhľady z dvoch strešných vyhliadok, ktoré budú rovnako patriť medzi jedny z najvyššie položených v celej Európe. Developer HB Reavis má vo Varšave úspešne zrealizovaných už viacero projektov. Varso Place je v poradí jeho piaty projekt, no je zo všetkých najunikátnejší. Dostal sa dokonca aj do dokumentu z dielne National geographic.

Varso Tower.
Varso Tower.
 

V Berlíne rekonštrukcia historických hál

Svoj prvý nemecký projekt odštartoval HB Reavis priamo v Berlíne rekonštrukciou historických hál v lokalite Alter Schlachthof. Súčasťou projektu DSTRCT.Berlin je aj kancelárska budova, ktorá kladie dôraz na zdravý životný štýl, pohodu ale aj produktivitu. Celkové dokončenie projektu sa očakáva v priebehu budúceho roka. Zaujímavosťou je, že priestory budú doplnené aj o umelecké diela, ktoré špeciálne pre tento projekt vytvára berlínsky umelec Christian Awe. Pre Berlín sú taktiež príznačné grafity, tie cenné sa developerovi podarilo zachovať a budú tak súčasťou aj novej éry zrekonštruovaných hál z 19. storočia.

Alter Schlachthof.
Alter Schlachthof.
 

Nivy centrum, srdce modernej zóny Nové Nivy

Na Slovensku stojí HB Reavis za aktuálne najvyššou administratívnou budovou Nivy Tower, ktorá má priame napojenie aj na multifunkčný komplex Nivy, ktorého súčasťou je moderná autobusová stanica, nákupné centrum, tržnica a prvá verejne prístupná zelená strecha na Slovensku. Nivy centrum je zároveň súčasťou širšej zóny Nové Nivy, modernej mestskej štvrte, ktorá vyrastá na bývalom priemyselnom území.

Zóna zároveň pred časom získala aj prestížny certifikát, ktorý potvrdzuje jej mestotvorné kvality, medzi ktoré patrí napríklad podpora udržateľných riešení alebo výstavba infraštruktúry. Do verejných priestorov HB Reavis investol 40 miliónov eur z vlastných zdrojov, ktoré použil na nové chodníky, zeleň a kompletnú rekonštrukciu bulváru Mlynské nivy, vrátane nových cyklochodníkov.

Okrem Varšavy a Berlína spoločnosť HB Reavis pôsobí aj v Londýne, kde aktuálne realizuje svoj štvrtý projekt a chystá sa taktiež na megalomanský projekt One Waterloo.


VIAC Z Domáce