03. 12. 2021 19:00 | ROKYCANY/TV Markíza

Obec, ktorej starosta podľahol COVID-u, nemá kto riadiť

Niektorí poslanci sa rozhodli vymeniť zámok na vstupných dverách obecného úradu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Po smrti starostu obec nikto neriadi. Poslanci na obecnom úrade v Rokycanoch pri Prešove vymenili zámok a zastupujúci starosta Jozef Husár nevedel nájsť poverovaciu listinu. Ani po troch týždňoch sa neujal svojej funkcie a do svojej kancelárie sa stále nevie dostať.

Starosta Rokycian Miloš Jaš podľahol 12. novembra v nemocnici COVID-u. Jeho zástupca potom údajne prestal s obecnými poslancami komunikovať a spolu s ďalšími rómskymi poslancami neprišiel ani na zvolanú schôdzu zastupiteľstva. Rozhodli sa preto vymeniť zámok na vstupných dverách obecného úradu.

Poslanec Róbert Šoltýs tvrdí, že Husár sa neujal funkcie a obec nemala štatutára. „Chceli sme chrániť obecný majetok, aby tam nikto nevnikol a nemanipuloval s dokumentmi,“ povedal nám.

Zastupujúci starosta Rokycian Jozef Husár.
Zastupujúci starosta Rokycian Jozef Husár. Foto: TV Markíza
 

Zastupujúci starosta oponuje, že svoj prípad dal na prokuratúru a čakal na vyjadrenie. „Pre to, že som Róm, tak asi došlo k diskriminácii,“ myslí si.

Husár najprv tvrdil, že poverovací dekrét od bývalého starostu stratil pri povodni. Neskôr ho objavil v starostovej kancelárii. Ten ho údajne poveril zastupovaním 7. mája a poslanci jeho zastupovanie aj zobrali na vedomie. Šoltýs je presvedčený, že Husár nie je legitímnym zastupujúcim starostom. Husár verí, že do práce riadne nastúpi už na budúci týždeň.

O vyhlásenie doplňujúcich volieb zatiaľ nikto nepožiadal. Predseda parlamentu ich musí stihnúť vypísať najneskôr šesť mesiacov pred termínom riadnych komunálnych volieb. Hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák pochybuje o reálnom význame pozývať ľudí k urnám, keď o rok už budú riadne komunálne voľby.

Tému spracoval Martin Jedinák.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce