24. 09. 2013 11:44 | BRATISLAVA, TVNOVINY.sk

Toto je malý problém pre vládu, ale veľká ťažkosť pre Slovákov

Vyčkávanie zatiaľ bolí najmenej.

Ľuboš Blaha a Robert Fico
Ľuboš Blaha a Robert Fico Foto: TASR

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) podľa oslovených analytikov v tomto roku zrejme minie viac, ako sa zaviazala (schodok hospodárenia mal byť pod tromi percentami HDP), ale účtovnými trikmi štatistiku vylepší, tvrdia analytici, ktorých oslovil mimovládny inštitút INEKO.

Rast zadlženia sa tak v súčasnosti javí byť podstatne menší problém pre kabinet, než pre bežných ľudí, ktorí raz tie dlžoby splatiť budú musieť (alebo budú minimálne čeliť situácii, keď nám ostane na prevádzku štátu výrazne menej zdrojov, než má vďaka nepretržitému požičiavaniu).

Finty

Na Slovensku síce platí ústavný zákon, ktorý vláde tlačí "nôž na krk", ak prekročí stanovené limity dlhu, ale kabinet má naporúdzi účtovné finty.

„Štát má spôsoby, ako dlh znížiť, či už cez superdividendy, privatizáciu alebo riadenie likvidity. Predpokladám, že sa bude snažiť udržať pod 55-percentnou hranicou,“ zhrnul expert pre bankovú stratégiu Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Raz to aj tak príde

„Aj napriek snahe spomaľovať zadlžovanie sa Slovensko bude stále viac približovať k bariére 60 percent HDP," myslí si ekonomický analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Už po dosiahnutí hranice 57 až 60 percent HDP pritom musí vláda predložiť rozpočet bez schodku.

V tomto roku by to znamenalo výpadok asi dvoch miliárd eur, čo je zhruba toľko, koľko nás stojí prevádzka všetkých základných a stredných škôl.

Chýba vám pár EUR pred výplatou? Požičajte si až 200 € bez zbytočných otázok. Klikajte tu

Vyčkávajú všetci

Snahy "kamuflovať" a reálne nekresať možno pozorovať v celej Európe.

V súčasnosti totiž drží svetovú ekonomiku v chode vo výraznej miere "tlačenie" peňazí a extrémne zadlžovanie Spojených štátov.

V takejto situácii by mohlo byť podľa skeptikov odvážnejšie šetrenie len urýchlenie cesty k väčšej chudobe, ktorej sa po prípadnom kolapse Washingtonu aj tak nebude možné vyhnúť.

Ľuboš Blaha a Robert Fico
Foto: TASR
 

 

 

 

Komentáre ( 0)