08. 01. 2014 19:05 | TRENČIN, MICHALOVCE/Michal Bujna, Vladimír Bučko

Odmeny pre kontrolórov. Majú ich v kríze dostávať?

V Michalovciach boli štedrí, Trenčín ich zatrhol.

euro, dvacka, peňaženka
euro, dvacka, peňaženka Foto: Shutterstock.com

Sú koncoročné odmeny hlavných kontrolórov v mestách v poriadku? Budú upozorňovať na všetko nekalé aj vtedy, ak im poslanci schvália štedré odmeny? Podľa zákona majú na ne nárok.

Nie všetci sú ale presvedčení, že je to správne. Bežným ľuďom sa vysoké koncoročné odmeny hlavných obecných kontrolórov nepáčia. Nepôsobia vraj dôveryhodne.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

V Michalovciach schválili mestskí poslanci hlavnej kontrolórke vyše 3 200 eurovú odmenu. Hovorkyňa primátora Michaloviec Iveta Palečková nám potvrdila, že vo výške 15% zo súčtu jej platov za rok 2013.

Podľa zákona mohli pridať raz toľko. Hlavní kontrolóri pritom zarábajú viac, ako ostatní pracovníci v samospráve. Ich platy sú násobkom priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok a koeficientu podľa počtu obyvateľov mesta či obce. Michalovská hlavná kontrolórka má 1803,20 €/mesiac. V meste žije 40-tisíc ľudí.

Ako odmenili v najmenšom krajskom meste?

V Trenčíne s 55-tisíc obyvateľmi sa musí hlavná kontrolórka uspokojiť s platom podľa zákona. Ani tentoraz, v najmenšom krajskom meste na Slovensku, odmeny nevideli. Potvrdila nám to aj hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Podľa expertky na boj proti korupcii je odmena hlavného kontrolóra v poriadku len vtedy, ak si úradník plní svoje úlohy.

Dopady krízy a tlak na šetrenie peňazí daňových poplatníkov zrejme donútia aj samosprávy, aby štedré odmeny hlavných kontrolórov prehodnotili. Predseda ZMOSu Jozef Dvonč tvrdí, že tie, ktoré na to nebudú mať, tak asi nebudú môcť tú odmenu hlavným kontrolórom vyplácať.