16. 01. 2014 09:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slováci žijú z mesiaca na mesiac. Až 75% má problém platiť bežné výdavky

Od výplaty k výplate žijú podľa prieskumu aj riadne pracujúci ľudia.

Slovaci maju problem s platenim uctov.jpg
Slovaci maju problem s platenim uctov.jpg Foto: TV Markíza

Tri zo štyroch slovenských domácností majú problémy s platením bežných účtov. Voda, plyn, potraviny, výdavky na lieky. Po ich zaplatení ľuďom neostáva takmer žiadna hotovosť.
Domácnosti dobieha duch štedrých Vianoc. Novoročné splátky ale nepočkajú. No, ak sa k tomu pridajú zdravotné problémy, či strata zamestnania, problém je na svete.

Slovaci maju problem s platenim uctov.jpg
Slovaci maju problem s platenim uctov.jpg Foto: TV Markíza
 

Žijú z mesiaca na mesiac. Až neuveriteľných sedemdesiatpäť percent našich domácností len s problémami platí bežné výdavky. Priznali sa v prieskume Štatistického úradu.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky: „S týmto problémom najviac bojujú v Banskobystrickom kraji až štyri pätiny domácností. Nezamestnaným je tu až každý piaty ekonomicky aktívny Slovák."

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Od výplaty k výplate žijú podľa prieskumu aj riadne pracujúci ľudia. Ak si dovolili niečo viac, napríklad na Vianoce, teraz si uťahujú opasky.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky: „Najväčší problém majú buď neúplné rodiny s deťmi alebo domácnosti dôchodcov."

Najmenší problém s platením bežných výdavkov už tradične hlásia ľudia z Bratislavy a okolia. No ani tu to nie je ružové. Problémy má sedem z desiatich domácností.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky: „Väčšina domácností priznáva, že má problém z mesiaca na mesiac vyžiť. Na druhej strane aj tieto domácnosti dokážu aspoň niečo každý mesiac ušetriť."

Štatistiku však mohla ovplyvniť úzka skupina bohatých. Tí s platením účtov asi problémy ma nebudú. Naopak, verejne sa chvália, že ich čižmy stoja napríklad viac ako bežný Slovák zarobí za celý rok. Okrem bežných výdavkov sa Slováci posťažovali aj na účty za bývanie, vodu, plyn, či elektrinu.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky: „Deväť z desiatich domácností má problém s platením takýchto účtov."

Aby ste sa s rodinou nedostali do úzkych, mali by ste mať nasporenú rezervu minimálne tri mesačné platy.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky: „A dobré je každý mesiac ušetriť aspoň desať percent zo svojho príjmu."