07. 07. 2014 16:18 | ŽILINA/ SITA, TVNOVINY.sk, mg

MHD zadarmo v slovenskom meste! Patrí pritom medzi najzadlženejšie

Je pred voľbami.

Žilina
Žilina Foto: Internet

V minulosti sľuboval kandidát na primátora Marián Kočner MHD zdarma pre Bratislavu, písalo, že v estónskom Talline sa jazdí bez lístkov už dlhšie a revízorov sa možno už nebude treba báť ani v Žiline.

Primátor Igor Choma sa totiž do volebného boja púšťa aj sľubom MHD zdarma. Žilina pritom patrí medzi najzadlženejšie slovenské mestá.

Milióny a milióny eur

„Myslím si, že je to reálna vec, ktorá sa spraviť dá. Samozrejme tá príprava ešte nejaký čas potrvá, preto otvorene hovorím, že mestská hromadná doprava zadarmo pre obyvateľov Žiliny by mohla fungovať od januára 2017," povedal Choma.

Zároveň priznal, že na sľub bude musieť nájsť peniaze.

„V prvých dvoch- troch rokoch bude ten dopad samozrejme negatívny, lebo mesto bude musieť dať viac prostriedkov do dopravy. Zhruba o dva milióny eur ročne viac ako teraz, ale s tým počítame a máme tú ekonomiku tak nastavenú,“ dodal.

Z výročnej správy žilinského podniku vyplýva, že výdavky môžu byť ešte vyššie. Vlani totiž vybral na lístkoch až 3,6 milióna eur. Práve túto sumu by do celkového zhruba deväťmiliónového rozpočtu zrejme malo vložiť mesto.

Dlhy

Pri ročnom rozpočte Žiliny, ktorý bol vlani vo výške asi 51 miliónov eur, sa 3,5 milióna nejaví veľa.

Na strane druhej, Žilina má dlhy zhruba 40 miliónov eur a každý obyvateľ napriek zlepšovaniu situácie dlhoval v prepočte takmer 500 eur.

Choma však okrem ekologických pozitív vidí v bezplatnej MHD aj možnosť zvýšiť príjem mesta. Teoreticky by totiž novinka mohla motivovať ľudí, ktorí v Žiline nebývajú oficiálne, aby sa prihlásili a mesto by tak na nich dostávalo dane z verejného rozpočtu.

MHD zdarma by totiž mala byť pre "poctivých Žilinčanov, teda tých, ktorí majú zaplatené všetky miestne dane a poplatky".

Žilina - ilustračná snímka
Žilina - ilustračná snímka Foto: Internet
 

Komentáre ( 0)