14. 08. 2014 10:32 | BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Nový rebríček univerzít podľa nezamestnanosti absolventov. Od najhoršej

Stále platí, že s vysokoškolským diplomom sa človek zamestná skôr, ale situácia sa predsa len zhoršila.

Univerzita Komenského
Univerzita Komenského Foto: SITA

Mimovládny inštitút INEKO zverejnil rebríček vysokých škôl podľa počtu absolventov, ktorí si po skončení školy nenašli prácu. Do rebríčka analytici zaradili 30 z 36 existujúcich verejných, súkromných a štátnych škôl (nehodnotili Dubnický technologický inštitút v Dubnici nad Váhom, Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta v Banskej Štiavnici, Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií, Akadémia médií v Bratislave, Vysoká škola Goethe Uni Bratislava a Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika)
 - viaceré ešte nemali absolventov, ktorých by bolo možné porovnávať.

Naďalej platí, že človek s vysokoškolským diplomom sa zamestná skôr než bez neho, ale situácia sa predsa len zhoršuje. V roku 2010 zamierilo na úrady práce 7,08 percenta absolventov, vlani už 10,68 percenta.

Ešte zaujímavejšou je tabuľka, koľko nezamestnaných absolventov nemá prácu ani rok od ukončenia štúdia. V roku 2010 ich bolo len 0,49 percenta, vlani už 2,17 percenta. Medzi jednotlivými školami nie sú veľké rozdiely, a to bez ohľadu na to, či sú verejné, súkromné alebo štátne. "Ak si aj absolvent nenájde prácu hneď (v priebehu pár mesiacov), tak väčšinou už do roka s tým problém nem," napísali autori štúdie.

Medzičasom už najväčšia vlna záujmu o vysoké školy na Slovensku odznela a počet uchádzačov o štúdium klesá.

Miera nezamestnanosti absolventov škôl v percentách po roku od ukončenia štúdia, v prvom stĺpci za názvom školy sú údaje za rok 2013; v ďalších za rok 2012, 2011 a 2010:

II pokus.jpg
 

Komentáre ( 0)