11. 11. 2014 12:48 | LUEXEMBURG/TASR

Nemci idú pritiahnuť opasky prisťahovalcom. Týka sa to aj Slovákov

Luxemburský súd rozhodol, že krajina má právo odmietnuť sociálne dávky nezamestnaným migrantom.

Dovolenka, peniaze
Dovolenka, peniaze Foto: Shutterstock.com

Nemecko má právo odmietnuť niektoré sociálne dávky občanom EÚ, ktorí sa prisťahovali do krajiny, ale nepracujú. S odvolaním sa na dnešné rozhodnutie Európskeho súdneho dvora v Luxemburgu o tom informovala agentúra DPA.

Únia vášnivo debatuje o podozreniach zo zneužívania sociálnych dávok migrantmi. Debatu sčasti podnietilo aj zrušenie obmedzení týkajúcich sa Bulharska a Rumunska od 1. januára tohto roka.

Všetko sa začalo prípadom Rumunky

Európsky súdny dvor mal rozhodnúť v prípade mladej Rumunky Elisabetty Danovej a jej syna Florina, ktorí žijú v nemeckom meste Lipsko spolu so sestrou ženy najmenej od novembra 2010. 

Danová si nehľadala v Nemecku zamestnanie, nikdy nepracovala ani v Rumunsku. Vo vlasti nadobudla len tri roky školského vzdelania a nemčinu ovláda len minimálne, uvádza sa v stanovisku súdu. Žena od nemeckého štátu dostáva sociálne dávky na dieťa.

Proti úradom v Lipsku však Danová podnikla právne kroky po tom, čo jej zamietli dávky životného minima, sociálnu podporu i príspevok na bývanie a výdavky spojené s vykurovaním, ktoré sú nemeckým občanom dostupné na základe benefičného systému nazvaného Hartz IV, píše DPA.

Sociálne dávky dostanú iba aktívni

Súd v Luxemburgu však dospel k záveru, že pravidlá EÚ od ekonomicky neaktívnych imigrantov požadujú, aby mali "dostatočné vlastné zdroje" počas prvých piatich rokov svojho pobytu v členskej krajine EÚ.

"Členský štát... musí mať možnosť odmietnutia poskytovania sociálnych výhod ekonomicky neaktívnym občanom únie, ktorí využili svoje právo na slobodu pohybu len s cieľom získať sociálnu podporu iného členského štátu," uviedol súd v tlačovom vyhlásení.

"Čo sa týka pani Danovej a jej syna, súd sa domnieva, že nemajú dostatok zdrojov, a preto sa nemôžu dožadovať práva na pobyt v Nemecku na základe smernice o voľnom pohybe občanov EÚ," dodáva súd. Preto sa Danová a jej syn nemôžu domáhať "rovnocenného zaobchádzania" s nemeckými občanmi, uzavrel súd.

Komentáre ( 0)