17. 11. 2014 14:59 | BRATISLAVA/TASR

Takto sa zmenila slovenská ekonomika za 25 rokov

Slovensko sa stalo jednou z najotvorenejších ekonomík, ktorá je naviazaná najmä na Nemecko a ostatné trhy Európskej únie.

Krajské mesta
Krajské mesta Foto: shutterstock.com koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Slovensko od roku 1989 podstúpilo veľké zmeny. Osamostatnilo sa, vstúpilo do Európskej únie a prijalo euro. Zmena z riadenej na trhovú ekonomiku znamenala pre slovenskú ekonomiku silný šok, ktorý sa podpísal pod jej prudký pokles, ako aj pod pokles životnej úrovne.

"Slovenská ekonomika rástla v období rokov 1989 až 2014 v priemere o 2,6 % ročne v stálych cenách a v tomto roku dosiahne približne 190 % výkonu z roku 1989," vyčíslili analytici UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Priemyslu výrazne pomohol najmä prísun zahraničných investícií

Občania museli na dorovnanie reálnych miezd čakať až do roku 2007. "Spotrebiteľské ceny sa v porovnaní s rokom 1989 zvýšili 7,5- násobne, mzdy viac ako osemnásobne. Reálne mzdy dosiahli úroveň roku 1989 až v roku 2007 a v súčasnosti sú vyššie o približne 12 %," doplnili analytici UniCreditu.

Počas 25 rokov od skončenia nežnej revolúcie sa postupne menila aj štruktúra ekonomiky. Slovensko sa stalo jednou z najotvorenejších ekonomík, ktorá je naviazaná najmä na Nemecko a ostatné trhy Európskej únie.

"Slovensko ostalo jednou z najpriemyselnejších krajín Európy, podiel priemyslu na pridanej hodnote Slovenska sa však v porovnaní s rokom 1989 znížil, najmä na úkor rastúcich služieb, výraznejšie klesal aj podiel poľnohospodárstva," skonštatovali analytici.

V súčasnosti k rastu slovenskej ekonomiky prispieva najmä automobilová výroba a spracovateľský priemysel. "Priemyslu výrazne pomohol najmä prísun zahraničných investícií a rýchly rast produktivity práce v spracovateľskom priemysle. V ostatných rokoch sa v rámci slovenskej ekonomiky postupne zvyšuje aj dôležitosť informačného a komunikačného sektora," skonštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Komentáre ( 0)