13. 11. 2015 12:47 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, jd

Veľké porovnanie! Pozrite si životnú úroveň za socializmu a dnes

Dlhé rady pred obchodmi zmizli a my si môžeme vybrať zo širokej ponuky produktov. Ako revolúcia ovplyvnila stav našich peňaženiek?

Socializmus
Socializmus Foto: TASR

Výročie Nežnej revolúcie sa blíži a okrem veľkých spoločenských zmien nastali v našej spoločnosti aj ekonomické. Z centrálne riadenej ekonomiky sme nabehli na trhovú. Pozrite si teda porovnanie životnej úrovne spred roka 1989 a dneška.

Prvýkrát od revolúcie sa Slovákom podarilo reálne zarobiť viac ako v roku 1989 až v roku 2007. „V roku 2014, boli naše reálne zárobky približne o 13 % vyššie ako v revolučnom roku 1989. Znamená to, že priemerne zarábajúci Slovák si v súčasnosti môže zo svojho zárobku dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb ako pred 26 rokmi," zhodnotila analytička Poštovej Banky Jana Glasová.

bfdgfd.png
Foto: Analytický tím Poštovej banky podľa ŠÚ SR
 

Aj tento pohľad je však do určitej miery skreslený. Realita je taká, že minulý rok nedosiahlo úroveň priemernej mzdy až 57% Slovákov zamestnaných na plný úväzok. AŽ 18% Slovákov malo hrubú mzdu dokonca nižšiu ako 500 EUR.

Od revolúcie sa významne zmenila aj miera nezamestnanosti. Zatiaľ čo v roku 1989 nezamestnanosť takmer neexistovala, v súčasnosti je bez práce viac než 11 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva.

Nárast cien nehnuteľností

Nárast sa týka aj cien nehnuteľností. Počas socializmu sa byty prideľovali väčšinou zdarma alebo stáli 20 až 40-tisíc Kčs. Záujemcovia si na ne museli počkať niekoľko mesiacov či rokov.

Dnes si síce môžeme vybrať zo širokej ponuky zrekonštruovaných bytov alebo novostavieb, no vlastné úspory nám zväčša nestačia a musíme si zobrať úver z banky. „V roku 1989 sme museli na jeden štvorcový meter bytu odpracovať približne 4 dni, v súčasnosti je to až 29 pracovných dní." dodala Glasová.

Mnohí Slováci sa sťažujú, že v obchodoch je všetko drahšie ako kedysi. Analytický tím Poštovej banky porovnal priemerné mzdy a priemerné ceny vybraných tovarov a vypočítal koľko času musíme na ich kúpu odpracovať dnes a koľko sme museli v roku 1989.

Napríklad kúpu chleba či polotučného mlieka totiž musí priemerne zarábajúci Slovák v súčasnosti odpracovať o pár minút viac ako tomu bolo v roku 1989. Na druhej strane ale na väčšinu z vybraných tovarov už v súčasnosti pracujeme kratší čas ako pred revolúciou.

Porovnanie jednotlivých tovarov

ceny.png
Foto: Analytický tím Poštovej banky podľa ŠÚ SR, MF SR, NBS
 

Oveľa lacnejšie nás však v súčasnosti vychádza hlavne rôzna elektronika, domáce spotrebiče či automobily. Na kúpu tovarov dlhodobej spotreby totiž musíme v dnešnej dobe odpracovať podstatne kratší čas.

Na záver môžeme teda povedať, že priemerne zarábajúci Slovák si dnes môže zo svojho zárobku dovoliť kúpiť viac tovarov ako v roku 1989. Môže si dopriať viac luxusu a cenovo dostupnejšie sú pre neho aj tovary dlhodobej spotreby.

„Neplatí to ale pre všetkých a mnohé nízkopríjmové domácnosti môžu pociťovať zhoršenie svojej finančnej situácie. Čo sa ale za posledných 26 rokov nepochybne zmenilo smerom k lepšiemu, je kvalita a dostupnosť tovarov a služieb." uzavrela analytička Poštovej banky.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce