25. 12. 2015 10:30 , článok bol aktualizovaný 25. 12. 2015 19:38 | BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

Nie ste spokojní s darčekom? Tieto pravidlá platia pre výmenu

Ale pozor, sú výnimočné darčeky, ktoré nemôžete vymeniť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

Možno ste si aj vy našli pod stromčekom darček, ktorý už doma máte alebo sa vám nepáči. Nezúfajte, máte možnosť ho reklamovať, aj keď ste si ho kúpili cez internet.

Vymeniť darčeky po Vianociach by nemal byť problém. Obchody k výmene darčeka po Vianociach nenúti žiadny zákon, napriek tomu to robia v rámci marketingových praktík. Niektoré až do 6. Januára. „Bežne obchody majú 10, 15 a ž 30 dní, v súvislosti s Vianocami niektoré ponúkajú aj 60 dní," povedal nám Soňa Kubáni.

Ale pozor. Nie odvtedy, ako si darček rozbalíte pod stromčekom, ale odvtedy, ako vám ho niekto kúpil. Predávajúcemu musíte dokázať, kedy vám výrobok kupili a musíte sa preukázať bločkom.

Na vrátenie peňazí však v kamenných obchodoch radšej zabudnite. Tovar vám maximálne vymenia za iný, nie však vždy. „Musí byť nepoužitý, teda iba rozbalený, vyskúšaný, ale musí mať originálne visačky. Znamená to, že tovar musí byť v znovu predajnom stave za pôvodnú cenu.

 

Pravidlá pre reklamovania nákupu cez internet

Ak chcete reklamovať darček, platná legislatíva umožňuje spotrebiteľom do 14 dní odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku a vrátiť tovar zakúpený v internetových obchodoch. Zákazník však zodpovedá za zníženie hodnoty tovaru.

Ako pre tvnoviny.sk uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektronický obchod Jozef DVORSKÝ, spôsob vrátenia tovaru v jednotlivých obchodoch riešia všeobecné obchodné podmienky, ktoré zákazník odsúhlasí pred odoslaním svojej objednávky.

„Tovar môžete zvyčajne možné zaslať poštou na adresu sídla prevádzky internetového obchodu, resp. je možné ho doručiť spolu s písomným odstúpením od zmluvy na prevádzku osobne. Každý obchod má však svoj vlastný postup, ktorý je definovaný v obchodných podmienkach a s ktorým by sa mal zákazník vopred oboznámiť," upozorňuje.

Právny nárok na vrátenie tovaru má iba Spotrebiteľ je podľa zákona ten, komu tovar neslúži na výkon zamestnania, povolania alebo podnikania. „Zjednodušene preložené do hovorovej slovenčiny: tovar môžete vrátiť vtedy, ak ste ho nenakupovali na IČO ako právnická osoba alebo živnostník," zdôrazňuje.

Niektoré veľké internetové obchody umožňujú v rámci svojej marketingovej politiky vrátiť tovar aj v takomto prípade, ale zákazník na to nemá právny nárok a myslím, že pokiaľ ide o výmenu tovaru napr. kvôli veľkosti, nemal by s tým byť žiadny problém.

Ale pozor na služby - za služby sa peniaze nevracajú (napr. rozšírenie pamäti na počítači)

Komentáre ( 0)