03. 01. 2016 19:00 | BRASTISLAVA/TV Markíza

DPH na vybrané potraviny klesla. Fico hovorí o historickom kroku

Iní to však tak ružovo nevidia. Úspora je totiž väčšinou v centoch, a medzi zlacnenými položkami chýbajú často kupované potraviny.

Robert Fico a Ľubomír Jahnátek
Robert Fico a Ľubomír Jahnátek Foto: TASR
Vláda sa tento rok postarala o novoročné zľavy. DPH-čka na vybrané základné potraviny klesla o desať percent. Premiér hovorí o historickom kroku, podobnom zavádzaniu eura. Iní to však tak ružovo nevidia. Úspora je totiž väčšinou v centoch, a medzi zlacnenými položkami chýbajú často kupované potraviny.

Čerstvé mäso, sladkovodné ryby, mlieko, maslo, chlieb. Tieto potraviny si od včera kúpite o desať percent lacnejšie. Najväčší ťahák Ficovho druhého sociálneho balíčka bude štátny rozpočet stáť takmer 80 miliónov eur.

Zástupcovia obchodu aj potravinári nižšiu DPH vítajú, vedeli by si však predstaviť aj viac.Očakávali, že to bude vo väčšom rozsahu. Podľa nich tam chýba ovocie a zelenina, ale aj múka, cukor, olej či soľ.

Aj do redakcie nám prišli maily, kde sa ľudia ohradzujú proti výberu potravín. Mlieko totiž napríklad na zozname je, produkty z neho však už nie. Na lacnejšie syry alebo jogurty tak môžeme zabudnúť.

Rozširovanie zoznamu potravín s nižšou DPH vraj zatiaľ v hre nie je. Kompetentní si chcú počkať do konca roka, aby vyhodnotili dopad tejto zmeny.

V reťazcoch od včera pribudli aj dvojité cenovky na vybraných druhoch potravín. Je na nich suma s dvadsať, aj desať percentnou DPH.

Na férové preceňovanie majú dohliadať aj dôchodcovia. Tí majú chodiť v pároch a rajóny majú rozdelené. Pochybenia zatiaľ v obchodoch nenašli. A súhlasí s ním aj šéf rezortu pôdohospodárstva.

Ľubomír Jahnátek: "Novembrové a decembrové kontroly neukázali, že by obchodníci pred znižovaním DPH potraviny neférovo zdražovali.

 


Komentáre ( 0)