31. 01. 2016 19:09 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Príkaz z Bruselu! Bez zariadení za tisícky eur si už dom nepostavíte

Bez drahých vychytávok už žiadnu stavbu neskolaudujete.

dom.jpg
dom.jpg

Brusel opäť prikázal, ako majú vyzerať naše domy. Bez drahých vychytávok už žiadnu stavbu neskolaudujete. Solárne panely, fotovoltaika, či nútené vetranie s rekuperáciou. Možno ani netušíte o čo ide, ale bez týchto zariadení za tisícky eur už dom jednoducho nepostavíte.

Od nového roka musia všetky nové stavby hospodáriť s energiou super extra úsporne. Z triedy B sme totiž prešli na A1. A to je míľový skok k úsporám.

Znamená to, že ani kvalitné zateplenie, kondenzačný kotol, či okná s trojsklom nestačia. Aby sa váš vysnívaný dom stal realitou, musíte si priplatiť za doteraz neštandardné zariadenia.

Váš dom musí ušetriť dvojnásobne viac energie ako doteraz. Výpočty tepelných expertov nepustia. Bez fotovoltaiky, solárnych kolektorov, či rekuperácie triedu A1 nedosiahnete.

Ministerstvo to však až tak čierno nevidí. Pokiaľ vraj vysnívaný dom nebude mať zbytočné vikiere, či zle naprojektované rozvody vody, tak sa s trojsklom a kvalitnou izoláciou dokážete vtesnať do prísnej vyhlášky aj bez nových technológií.

To by teda ale znamenalo, že dom musí mať, čo najjednoduchší tvar, čo je vlastne klasická kocka.

 


Komentáre ( 0)