01. 02. 2016 17:08 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Chcete v dome zelenú energiu? Štát na to z eurofondov každému štedro prispeje

Na dotácie najbližší mesiac poputujú štyri milióny eur. Po troch miliónoch z predchádzajúceho kola sa len tak zaprášilo.

prispevokweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
prispevokweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Rozdávajú peniaze z eurofondov. Dostane ich vraj každý, kto si kúpi do domu zelený zdroj energie. Solárne panely, fotovoltaiká, tepelné čerpadlo či kotol na biomasu. Toto všetko zatiahne z jednej tretiny štát. Záujem je obrovský.

Miroslav Rusnák postavil dom v bratislavskom Čuňove. Kúri v ňom tepelným čerpadlom využívajúc stálu teplotu vody pod zemou. „Toto konkrétne zariadenie je jeden z tých lepších strojov, stojí okolo 9 500 eur. Dotácia konkrétne v tomto prípade je 2700 eur," vysvetľuje Miroslav.

Dotáciu dostal na požiadanie vo forme nákupných poukážok. Aby čerstvá novostavba preschla, začal ju v decembri vykurovať až na 40 stupňov. Pri klasickom elektrickom kúrení by ho to vraj stálo 800 eur.

„Tým, že použil tepelné čerpadlo, zaplatil asi 160 eur za elektrickú energiu. Čiže tá úspora je tam naozaj enormná. Viac ako 80 percent," tvrdí predajca Peter Borčány.

Pri vykurovaní na bežnú izbovú teplotu úspora síce bude, no nie už taká veľká. Záujem o dotácie je ale obrovský. V prvom kole štát z eurofondov podporil nákup tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltaických panelov či kotlov na biomasu do tisícky domácností. Žiadostí bolo pôvodne 1453, no tretinu z nich žiadatelia nakoniec nevyužili.

„Zdroje, ktoré neboli vyčerpané v rámci poukážok v prvom kole, sa automaticky presúvajú do druhého kola a do ďalších kôl," hovorí riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Svetlana Gavorová.

Druhé kolo je už tu. Na dotácie najbližší mesiac poputujú ďalšie štyri milióny eur. Po troch miliónoch z predchádzajúceho kola sa len tak zaprášilo. „Máme tu určitý cieľ, ktorý zodpovedá aj európskej stratégii. Do roku 2020 máme mať 14 percent celkovej výroby energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku," vyhlásil minister hospodárstva Vazil Hudák (Smer-SD).

„Ani druhé kolo nebude posledné. Na dotovanie ekologických zdrojov tepla či elektriny je z eurofondov vyčlenených 45 miliónov. V prípade enormného záujmu vedia úradníci túto sumu navýšiť až na 115 miliónov eur."

 

Komentáre ( 0)