20. 03. 2016 19:40 | BRATISLAVA/TV Markíza

Z Bratislavy do Viedne za 8 minút pomocou Hyperloopu? Odborníci hovoria o nezmysle

O takomto projekte veľmi vážne uvažuje naše ministerstvo hospodárstva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shuterstock.com/Melpomene

Vo Viedni za pár minút. Takéto trúfalé plány má americká spoločnosť, ktorá chce prevádzkovať na Slovensku Hyperloop, najmodernejší supervlak. Ministerstvo hospodárstva už podpísalo so zámorskou firmou aj memorandum o spolupráci. Odborníci na dopravu si ale myslia, že celý tento projekt je nezmysel.

Z Bratislavy do Viedne iba za 8 minút. To všetko by mal dokázať Hyperloop. O takomto projekte veľmi vážne uvažuje naše ministerstvo hospodárstva.

„No keby sme boli najväčší optimisti, tak možno do roku 2020 by sme mohli chodiť do Viedne a časom by sa spojili aj iné mesta Vyšehradskej štvorky," povedala hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková.

Šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej považuje takýto projekt keď na Slovensku chýba diaľnica medzi Košicami a Bratislavou za nereálny. „ Je to podľa mňa celé v rovine sci-fi a hľadá sa tu fakt len hlupák, ktorý by do toho dával nejaké peniaze. Žiaden zmysel sa za tým hľadať nedá," povedal Matej.

Dosluhujúci minister hospodárstva už ale podpísal so šéfom americkej spoločnosti memorandum o spolupráci pri výstavbe Hyperloopu. A vláda chce robiť analýzu takejto výstavby. „Treba zdôrazniť že memorandum je iba rámcová dohoda o tom, že sa bude rokovať o detailoch. Je nezáväzné, je to dokument, že chceme komunikovať," ozrejmila Žiaková.

„Vláda by sa vôbec nemala zaväzovať ani k memorandu ani k budúcim spoluprácam," dopĺňa Matej.

Veľa pochybností je aj okolo technického prevedenia . Tranzitné kapsule by mala poháňať slnečná energia v nízkotlakových trubiciach a mali by sa vznášať. „Podrobné technické informácie zatiaľ však neboli nikde prezentované a pokiaľ mám informácie, tak projekt je len v štádiu akýchsi animácii," tvrdia odborníci zo Slovenskej technickej univerzity.

Viac v reportáži Dávida Vida

 


Komentáre ( 0)