12. 04. 2016 10:18 | BUDAPEŠŤ/TASR

Orbán cúvol: Nedeľné zatváranie obchodov v Maďarsku vydržalo len rok

Vláda to odvodnila tým, že otázka nedeľňajšieho zákazu otvorenia obchodov v uplynulom roku veľmi rozdelila spoločnosť.

Illustračná snímka.
Illustračná snímka. Foto: TASR

Maďarská vláda návrhom, aby parlament odvolal zákon o zákaze zamestnávania v nedeľu, už po druhý raz musela cúvnuť. Vyhlásil to dnes v Budapešti politik opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) István Nyakó.

V komerčnej televízii ATV ďalej Nyakó povedal, že kabinet premiéra Viktora Orbána sa rozhodol pre tento krok, pretože sa bojí názoru občanov. Pripomenul, že v prvom prípade sa koncom roka 2014 musela vláda po nátlaku verejnosti vzdať zámeru zaviesť daň z internetu.

Predseda MSZP József Tóbiás podotkol, že strana Fidesz ustúpila nie kvôli tomu, že si to želá väčšina spoločnosti, ale výhradne kvôli tomu, aby si zachovala moc.

Dôvod? Rozdelenie spoločnosti

Rozhodnutie vlády oznámil na mimoriadnej tlačovej konferencii minister riadiaci kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán. Zdôvodnil ho tým, že otázka nedeľňajšieho zákazu otvorenia obchodov v uplynulom roku veľmi rozdelila spoločnosť.

Odvolaním tohto zákona by sa Maďarsko podľa Rogána z hľadiska zamestnávania i platenia mzdových príplatkov vrátilo späť k stavu spred 15. marca 2015.

"Parlament by o tomto návrhu v zrýchlenom konaní mohol rokovať už v utorok a v prípade jeho schválenia by už tento víkend mohol vstúpiť do platnosti," povedal minister.

Podľa opozície tisíce ľudí stratilo prácu

Hovorca opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) Zsolt Gréczy rozhodnutie označil za porážku vládnucej strany Fidesz. Jeho strana podľa slov hovorcu chce dosiahnuť, aby poslanci parlamentu čo najskôr zrušili zákaz nedeľňajšieho otvorenia obchodov.

Gréczy zdôraznil, že nie sú pravdivé informácie vlády o tom, že zavedenie zákazu otvorenia obchodov v nedeľu bolo správne. "Tisíce ľudí stratili prácu, štátny rozpočet prišiel o miliardy forintov na daniach kvôli tomu, že ľudia žijúci v prihraničných oblastiach chodili nakupovať v nedeľu do zahraničia," podčiarkol.

Najvyšší súd minulú stredu overil referendové otázky MSZP týkajúce sa nedeľňajšieho zákazu otvorenia obchodov, čím otvoril možnosť, aby socialisti začali zbierať podpisy potrebné na ľudové hlasovanie. Tým súd zmenil rozhodnutie Národnej volebnej komisie (NVB), ktorá plebiscit odmietla.

Tóbiás v tejto súvislosti vtedy vyhlásil, že iniciatíva za ľudové hlasovanie o nedeľňajšom zatvorení obchodov je spolu s otázkami týkajúcimi sa štátnej pôdy a mzdového stropu referendom o politike vládnucej strany Fidesz. Dnes dodal, že socialisti budú aj napriek tomuto kroku vlády trvať na uskutočnení plebiscitu, pretože podľa MSZP ľudia majú právo povedať svoj názor o zdravotníctve, školstve, pôde, mzdách a ďalších dôležitých otázkach.

Zákaz platil od marca 2015

Zákaz predávať v nedeľu vo veľkých obchodoch platí od 15. marca 2015. Príslušný návrh zákona z dielne menšej vládnucej strany KDNP schválili poslanci parlamentu 16. decembra 2014. Výnimkou sú obchody s rozlohou do 200 štvorcových metrov, v ktorých však môžu pracovať iba majitelia, prípadne ich rodinní príslušníci.

Ďalšou výnimkou je, že otvorené môžu byť v nedeľu v presne stanovených hodinách aj obchody, ktoré predávajú výhradne pekárenské a mliekarenské výrobky, novinové stánky a kvetinárstva.

Zákaz neplatí ani pre lekárne a obchody na čerpacích a železničných staniciach, na letiskách a v ďalších verejných zariadeniach.

Obchody v Maďarsku však môžu byť v nedeľu otvorené v adventnom období a v jednu nedeľu roka podľa voľby daného obchodu.

Komentáre ( 0)