15. 04. 2016 19:35 | BRATISLAVA/Andrea Mačošková

Teplá zima by mohla priniesť preplatky za kúrenie. Kedy ich môžete čakať?

V poslednej vykurovacej sezóne sa napriek teplej zime muselo vyrábať o čosi viac tepla ako vlani.

19 Teplo vyuctovanie.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
19 Teplo vyuctovanie.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Blíži sa termín vyúčtovanie nákladov za bývanie. Vykurovacia sezóna sa totiž pomaly končí a domácnosti by si mohli v najbližšom období polepšiť. Teplá zima by mohla priniesť preplatky za kúrenie.

S preplatkami za dodávky tepla a plynu by mohli viaceré domácnosti počítať aj tento rok. V poslednej vykurovacej sezóne sa napriek teplej zime muselo vyrábať o čosi viac tepla ako vlani.

 

Vyššia spotreba tepla však nemusí v konečnom dôsledku ovplyvniť výslednú sumu za kúrenie. Teplári pred oficiálnym ukončením vykurovacej sezóny nechcú bližšie sumy nateraz komentovať. Vlani to boli pre viacerým aj desiatky eur ušetrených na teple.

Viac menej ani preplatky ani nedoplatky. To ale neplatí na úrovni bytov. Hneď po tom, ako dostanete vyúčtovanie do rúk, pozorne si prečítajte, či obsahuje informáciu, koľko tepla sa odobralo napríklad v celej bytovke, v danom byte a pomer variabilnej a fixnej zložky tepla.

Teplári môžu vykurovaciu sezónu ukončiť aj skôr, a to vždy vtedy, kým dva dni po sebe nestúpne teplota nad 13 stupňov Celzia a nie je výhľad, že by znova došlo k ochladeniu. Vyúčtovanie nákladov za bývanie sú správcovské spoločnosti povinné urobiť do konca mája. Potom by sa mali domácnosti dozvedieť koľko a či vôbec ušetrili za teplo.

Komentáre ( 0)