01. 05. 2016 19:16 | TRNAVA/TV Markíza

Mráz zničil stromy "na tabak", jahôd bude menej

Podľa šéfa ovocinárov na Slovensku veľké škody pravdepodobne zvýšia ceny ovocia maximálne do desať percent.

Zničené listy po mrazoch.
Zničené listy po mrazoch. Foto: TV Markíza

Jahôd z našich plantáži sa veľmi nenajeme. Tohto týždňové prízemné mrazy im dali riadne zabrať. V niektorých oblastiach zničilo počasie celú úrodu. Biedne to vyzerá aj s ovocnými stromami. Ovocinári na Slovensku rátajú škody v miliónoch eur.

Poľnohospodárom v utorok ráno bolo do plaču. Mínusové teploty takto zničili jahody na ktoré sa najmä deti tak veľmi tešili. V Maduniciach pri Piešťanoch na jahodách tento rok nezarobia.

Na prvý pohľad to vyzerá, že by sa ešte mohli spamätať, no v strede kvetov je čierny a to znamená, že je po úrode. Dokonca aj jahody zamrzli a vyzerá to tak, že aj prvá najkvalitnejšia úroda je preč.

Akú takú nádej vkladajú do rastlín, ktoré ešte zakvitnú. No na úrodu aká tu bola vlani môžu zabudnúť.

Zásah v plnom kvete dostali aj ovocné stromy. Ako vravia farmári „na tabak" sú marhule, hrozno, višne i marhule. šanca , že sa spamätajú je minimálna.

Ovocinári Slovenska robia ročný obrad okolo 25 miliónov eur a tohtoročné škody odhadujeme na 12-15 miliónov eur.

Podľa šéfa ovocinárov na Slovensku veľké škody pravdepodobne zvýšia ceny ovocia maximálne do desať percent. Kritický stav je aj s plodinami. Mráz zničil cukrovú repu či repku olejnú,. V levickom okrese musia spraviť náhradný výsev kukurice na zrno. Je poškodená až na 40 hektároch.

Počasie sa tento týždeň na budúcej úrode riadne vybláznilo. Podľa meteorológov nasledujúci týždeň by mal by už bez mrazov, no upršaný.

 

Komentáre ( 0)