02. 05. 2016 19:32 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nakupovanie cez internet je oddnes drahšie a omnoho komplikovanejšie

Táto novinka platí pre krajiny ako sú Čína či USA.

Tovar z Číny a USA nás vyjde drahšie
Tovar z Číny a USA nás vyjde drahšie Foto: TV Markíza

Drahšie a najmä oveľa komplikovanejšie. Nakupovanie cez internet z takzvaných tretích krajín, napríklad z Číny či USA, sa od začiatku mája mení na byrokratické peklo. Ľudia musia vypisovať zložité tlačivo, návod ako ho vyplniť, má 50 strán.

Len z Číny príde na Slovensko viac ako milión zásielok ročne, ľudia si nakupovanie cez internet zamilovali. Od prvého mája ale platí, že nákupy sa predražia. Každý tovar nad 150 eur, ktorý dostanete napríklad už zajtra, totiž treba precliť podľa nových pravidiel.

Nákup sa tak predraží maximálne o pár eur. Oveľa hrozivejšie však vyzerá ďalšia novinka, ktorú európska únia, a teda aj Slovensko, zaviedlo. Doteraz stačilo predložiť colnému úrodu doklad totožnosti a potvrdenie o tom, čo som si objednal a koľko to stálo. V prípade tých vecí, ktoré sa doručujú od dnes, bude musieť nakupujúci doložiť aj jednotný colný doklad.

Tlačivu, ktoré doteraz vypĺňali len podnikatelia či špedičné firmy, sa od dnes nevyhne nikto. Má 54 kolónok a skrátený návod na jeho vyplnenie 50 strán.