13. 05. 2016 19:17 | BRATISLAVA/Andrea Mačošková

O prácu na vidieku vraj môže prísť aj 10-tisíc ľudí

Dôvodom sú zrušené mliečne kvóty a pretrvávajúce ruské embargo.

Ilustračnás snímka.
Ilustračnás snímka. Foto: Shutterstock.com

O prácu na vidieku vraj môžu prísť tisíce ľudí. Mliečni farmári bijú na poplach, biznis sa im rúca priamo pred očami. Štát preto žiadajú o kompenzáciu strát a obchodné reťazce, aby zvýšili počet domácich mliečnych výrobkov na pultoch.

Zrušené mliečne kvóty a pretrvávajúce ruské embargo. To sú hlavné príčiny prečo sa potravinári topia v nadbytku mlieka. Cena za liter prudko klesá a chovateľom sa už neoplatí vyrábať ako kedysi. Zriaďujú krízový štáb.

„Hodnota 29 centov na pulte sa v žiadnom prípade nedá rozdeliť v celom dodávateľskom reťazci tak, aby mohol každý stabilne fungovať a rozvíjať svoje podnikanie," tvrdí prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Vozkár.

Podľa predsedu Potravinárskej komory Milana Semančíka situácia je veľmi zlá, až kritická. O prácu môže prísť až 10-tisíc ľudí.

Mliekari upozorňujú, že ak sa ihneď nepríjmu adekvátne opatrenia, s výrobou mlieka môže skončiť až tretina chovateľov a štát tak príde o 32 miliónov eur za rok. „Je tu požiadavka na štát, aby pomohol zachrániť odvetvie, požiadavka je napočítaná cez 5 centov na kilogram vyrobeného mlieka," zdôraznil Semančík.

Pomoc hľadajú v reťazcoch

Okrem toho, že by štát mohol zadotovať výrobu, prebytok mlieka na trhu žiadajú stlačiť aj cez nákup hmotných rezerv. „Tam sa uvažuje o nákupe 600 ton sušeného mlieka a 1 700 ton by sa malo nakúpiť a umiestniť cez humanitárnu pomoc predovšetkým na Ukrajinu," povedal Semančík.

Situácia je vraj neudržateľná a mliekari sú takí zúfalí, že pomoc hľadajú aj u obchodných reťazcov. Požiadali ich, aby sa vo väčšom predávali slovenské mliečne výrobky a slovenské mlieko. „Dovolím si tvrdiť, všetky rezervy sme vyčerpali, ktoré boli možné. Nech povedia či chcú zlikvidovať chov na mlieko alebo nie," myslí si riaditeľ vajnorského družstva Stanislav Ondruš.

Michal Feik z komunikačného odboru rezortu pôdohospodárstva nám povedal, že rezort chce určite podporiť našich mliekarov. Nechce to však robiť celoplošne, aby aj investovali do modernejších technológií. „Chceme, aby to bolo nielen mlieko, ale mliečne výrobky ako syry, tvarohy a ďalšie výrobky," dodal.

 

Komentáre ( 0)