22. 05. 2016 11:13 | BRATISLAVA/TASR

Straty zamestnania sa obáva len 8 % Slovákov

Prieskum však ukázal aj to, že každý štvrtý Slovák chodí minimálne raz do mesiaca na nočnú.

Mladí majú problém uplatniť sa na trhu práce.
Mladí majú problém uplatniť sa na trhu práce. Foto: Shutterstock.com

Straty zamestnania v najbližšom polroku sa obáva len 8 % Slovákov. Je to najmenej v Európskej únii (EÚ). Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky, ktorú analytici zostavili na základe výsledkov najnovšieho prieskumu Eurofound.

Podľa analytičky banky Dominiky Ondrovej dôvodom, že Slováci majú najmenšie obavy o stratu zamestnania, je pravdepodobne pozitívne sa vyvíjajúca situácia na trhu práce. "Ak by aj došlo k strate zamestnania, tak každý štvrtý Slovák sa domnieva, že by bolo ľahké nájsť si podobne platenú pracovnú pozíciu. Podobne to vidia aj Česi," doplnila Ondrová s tým, že Európania ako takí sú optimistickejší, nakoľko európsky priemer dosiahol 37 %. "Spomedzi susedných štátov sú pozitívnejšie ako Slováci naladení aj Poliaci a Rakúšania. Až viac ako tretina pracujúcich z Poľska a Rakúska sa neobáva, že by nebolo ľahké nájsť si prácu s podobným platom, aký majú v súčasnosti," priblížila Ondrová.

Prieskum bol zameraný aj na nerovnosti v zastávaní vrcholových postov vo firmách. "Až dve tretiny Slovákov uviedli, že za šéfa majú muža. Rovnako je to aj v Európskej únii a susedných krajinách," skonštatovala Ondrová.

Slovákom sa však podarilo v prieskume získať aj iné prvenstvo. "Len zhruba dve tretiny pracujúcich našincov uviedli, že majú vždy, alebo väčšinou dostatok času na splnenie pracovných úloh. To je najmenší podiel z celej dvadsaťosmičky krajín. Vo všetkých susedných krajinách prevýšil tento podiel aspoň 70 %," uviedla Ondrová. V Maďarsku si dostatok času na splnenie pracovných povinností pochvaľuje 8 z 10 pracujúcich. Ešte spokojnejší sú Bulhari, kde sa s dostatkom času stotožňuje 90 % pracujúcich.

Prieskum však ukázal aj to, že každý štvrtý Slovák chodí minimálne raz do mesiaca na nočnú. "Slováci spolu s Írmi, Malťanmi a Fínmi patria k tým, ktorí najčastejšie pracujú v noci," dodala Ondrová.

Komentáre ( 0)