09. 06. 2016 10:10 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Revolúcia vo finančnom svete: Túto smernicu z Bruselu niektoré banky nemusia ustáť

Členské štáty EÚ by ju mali prijať do januára 2018.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: shuterstock.com/crystal51

Z Európskej únie prichádza nová smernica o platobných službách (PSD2), ktorá môže zásadne zmeniť správanie vo finančnom svete. Banky a kartové spoločnosti budú totiž medzi seba musieť pustiť technologické spoločnosti.

Zmeny sa dotknú aj samotných ľudí, keďže finančné inštitúcie budú donútené prinášať nové služby. Napríklad, keď bude človek žiadať o úver, nebude nutné sa ho pýtať na množstvo informácií ako napríklad výška príjmu, lebo si to inštitúcie samé zistia. Samozrejme celý proces prebehne so súhlasom klienta.

Ide o najväčšiu revolúciu vo finančnom svete za posledné roky

V praxi tak môže vzniknúť veľké množstvo nebankových poskytovateľov služieb, ktorí sa vďaka smernici dostanú k informácii o zostatku na klientovom účte v banke a budú schopní z neho urobiť platbu. A to bez toho, aby klient musel použiť platobnú kartu.

Niektoré banky to nemusia ustáť

Banky zrejme voči tomuto trendu nebudú imúnne, no majú na výber. „Buď sa budú snažiť držať tempo s technologickými spoločnosťami alebo sa ešte viac koncentrovať na základné bankové činnosti, jednoducho povedané na skladovanie peňazí," vysvetlil Pavel Škriniar z Finančnej Hitparády.

„Hrozbou pre banky je to, že môže vzniknúť niečo také ako agregátor, ktorý sústredí informácie zo všetkých bánk do jednej aplikácie. To môže pre banky znamenať, že stratia kontakt s klientom a nebudú schopné predávať služby," povedal pre portál ihned.cz šéf AirBank Michal Strcula, ktorý jedným dychom dodáva, že ide o najväčšiu revolúciu vo finančnom svete za posledné roky.

Na banky sa tak podľa neho valia obrovské regulačné náklady spolu so spomínanými fintechovými spoločnosťami, ktoré im ukroja z príjmu. Niektoré z nich to nemusia ustáť.

„Úplne bez bánk to ale ani v budúcnosti nepôjde, pretože peniaze musia byť niekde uložené. Banky však budú môcť plniť funkciu poradcu, k čomu sa už niekoľko rokov snažia dopracovať," doplnil Škriniar.

Bezpečnosť účtov je prvoradá

Banky na Slovensku zatiaľ len smernicu analyzujú. Tá sa totiž musí aplikovať do našej legislatívy pomocou národného parlamentu najneskôr do januára 2018.

Na druhej strane, Slovenská banková asociácia (SBA) už teraz poukazuje na dôležitosť bezpečnosti, keďže údaje sa dostanú aj k tzv. tretím stranám, teda finančná inštitúcia bude musieť sprístupniť informáciu o účte klienta.

„V záujme klientov sa SBA bude v zásadnej miere venovať bezpečnostným otázkam a budeme klásť dôraz na to, aby bola zachovaná súčasná vysoká úroveň bezpečnosti pri spravovaní účtov," uviedla hovorkyňa SBA Zuzana Murcko.

Pridáva sa aj finančný analytik Pavel Škriniar. „K nevýhodám nových technológii by som zaradil to, že klient si bude musieť s každým novým zjednodušením platenia dávať čoraz väčší pozor na svoje zabezpečovacie kódy. Teraz sme zatiaľ iba pri platení, no v budúcnosti sa bude cez rovnaký distribučný kanál zadlžovať, uzatvárať poistenie a pod.," uzavrel.

Pre ilustráciu už aj dnes v niektorých krajinách takéto novinky fungujú. Jedna z nich je aj na Slovensku, kde existuje možnosť prevodu peňazí cez Viamo. Ľudia si teda môžu posielať peniaze na mobilné telefónne číslo príjemcu bez toho, aby poznali jeho bankový účet.


Kontakt na autora článku: marcisiak.marcel@markiza.sk