11. 06. 2016 07:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Výber dovolenky z pohľadu kurzu: Tieto destinácie sa rozhodne vyplatia

Aktuálny vývoj eura voči viacerým zahraničným menám hrá Slovákom túto sezónu do karát.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Rozmýšľate, kde si užijete letnú dovolenku? Silnejšie euro a nízke ceny palív zlacňujú Slovákom najmä obľúbené neeurové destinácie. A nemusíte cestovať ďaleko. Toto leto zaplatíte na cestách menej aj u našich susedov.

Do ceny vašej dovolenky sa okrem dopravy, ubytovania či vreckového premietajú aj kurzové rozdiely. Práve aktuálny vývoj eura voči viacerým zahraničným menám hrá Slovákom túto sezónu do karát.

„Čo sa týka klasických dovolenkových destinácií ako sú Chorvátsko či Bulharsko, tak z hľadiska kurzového vývoja sa nám dovolenka oplatí, nakoľko euro sa voči týmto menám posilňuje. Za nákupy tovarov alebo služieb by sme mohli zaplatiť porovnateľne alebo menej ako pred rokom," povedala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Nie je to tak dávno, čo boli egyptské a turecké dovolenkové rezorty obľúbené aj medzi Slovákmi. V pohľadu vývoja kurzu sa tam dovolenka oplatí ešte viac ako predtým.

„Nakoľko euro je voči týmto menám ešte silnejšie. V prípade tureckej líry zhruba o 13 percent a egyptskej libry až o 18 percent," doplnila Ondrová.

Otázkou ostáva, koľko Slovákov bude mať vôbec o tieto destinácie záujem. Krajiny sú totiž poznačené teroristickými útokmi či migračnou krízou. A tak bude zrejme bezpečnosť Slovákov stáť pred lacnejšími letenkami.

Z hľadiska kurzu je jednoznačne výhodné si ako dovolenkovú náhradu vybrať Rusko či Anglicko, kde bude rozhodovať ale výsledok blížiaceho sa referenda o zotrvaní v únii. Slováci sa vraj zo zahraničia nestiahli, len zmenili destinácie.

„Aj to nie je nič výnimočné, kedysi bolo Španielsko jednotkou, potom začal záujem klesať. Vystúpili iné destinácie ako Egypt, Grécko, Turecko. Tie vlny sa striedajú, ale záujem Slovákov je minimálne jeden raz za rok dovolenkovať pri mori a tri-štyrikrát doma v krátkych dovolenkách," vysvetlil Stanislav Macko zo Slovenskej asociácie cestových kancelárií.

„Aj čo sa týka okolitých krajín, Slovákom sa oplatí vycestovať. Keďže silnejšie je aj euro voči maďarskému forintu o tri percentá či poľskému zlotému o osem percent," doplnila Ondrová.

A napokon potešia dovolenkárov aj lacnejšie palivá, keďže sa premietnu do nižších cestovných nákladov.

 

Komentáre ( 0)