19. 06. 2016 07:30 | ŽILINA/ TV Markíza

Prichádza zásadná zmena pre autoškoly. Bude ich zrejme menej

Povinne nainštalované aktívne GPS zariadenie musia mať autoškoly najneskôr v novembri, inak nemôžu vyučovať.

autoskola.jpg
autoskola.jpg

Novela zákona priniesla zásadné zmeny. Tie majú zabezpečiť najmä transparentnú výučbu. Digitalizácia systému by mala zredukovať takzvané kufríkové autoškoly, ktoré fungovali nečestne.

Povinne nainštalované aktívne GPS zariadenie musia mať autoškoly najneskôr v novembri, inak nemôžu vyučovať. Identifikačné zariadenia majú monitorovať každý meter aj každý krok.

„Výcvikové vozidlo bude musieť byť vybavené pevne namontovaným zariadením, ktoré bude zaznamenávať údaje o identite účastníka kurzu, inštruktora, o čase strávenom vo vozidle a samozrejme aj o trase, ktorou prejde toto výcvikové vozidlo," povedala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Rovnako učebne aj trenažéry budú musieť byť vybavené takýmto zariadením. Údaje bude posielať do informačného systému. „Cieľom je transparentná výučba v autoškolách a v neposlednom rade aj eliminácia tých nepoctivých autoškôl, ktoré nedodržiavajú učebné osnovy," dodala hovorkyňa.

Podľa dopravného experta novela rieši autoškoly skôr administratívne, než vecne. „Technické zariadenia, prenos dát, prípadne prenajímanie plôch kladie zvýšené finančné náklady pre autoškoly," hovorí dopravný expert Ján Bazovský.

Je teda predpoklad, že ich služby zdražejú. "Tieto náklady sa premietnu aj do výšky ceny vodičského kurzu," tvrdí Bazovský.

To si ale nemyslí šéf komory autoškôl. „Nie je žiadny dôvod, aby zavedenie tohto systému zvýšilo cenu výcviku," tvrdí Jaroslav Prekop z Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl.

Ceny, za ktoré sa systém predáva a autoškoly ich musia povinne mať, sa vraj dajú rozložiť na splátky a jednotlivé autoškoly by to malo stáť do 40 eur mesačne. „Dodávatelia ponúkli autoškolám, že celú technológiou môžu splácať až do obdobia piatich rokov," tvrdia z komory.

Niektoré autoškoly ceny skutočne zvyšovať nebudú, zdvihli ich ešte pred tým ako začala novela platiť.