22. 06. 2016 19:55 | BRATISLAVA/TV Markíza

Obchvat Bratislavy bude lacnejší, pomohli nám finančné trhy

Minister dopravy sa chváli cudzím perím.

Vizualizácia stavby.
Vizualizácia stavby. Foto: TV Markíza

Za obchvat Bratislavy zaplatíme menej. Minister dopravy Roman Brecely hovorí, že jeho rezort sa zaslúžil o nižšiu cenu diaľnic a rýchlostnej cesty, ktorá má odbremeniť hlavné mesto od každodenných kolón. Inštitút pre dopravu a hospodárstvo ale novému ministrovi odkazuje, že sa chváli cudzím perím.

Až 59 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest okolo Bratislavy malo pôvodne španielske konzorcium postaviť za takmer 1,9 miliardy eur z vlastného vrecka. Slováci potom mali ročne platiť súkromníkovi za užívanie obchvatu takmer 57 miliónov. Splátka však bude nižšia.

 

„Podarilo sa nám využiť finančnú situáciu na európskych trhoch v náš prospech. Celý projekt sa nám podarilo zlacniť o 127 miliónov eur, ktoré vieme spolu s ministerstvom financií použiť na ďalší rozvoj infraštruktúry," povedal Brecely.

Po novom tak budeme platiť takmer 53 miliónov počas celých tridsiatich rokov. Zásluhu na tom nemá len ministerstvo dopravy.

„Chváli sa cudzím perím. Neovplyvnilo to ani ministerstvo ani vláda a ani nikto zo Slovenska, ale situácia na finančných trhoch," hovorí Ondrej Matej z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo však ministra pre dopravu aj chváli. Za to, že finančné uzavretie obchvatu stihli ešte pred britským referendom.

„Keby sa brexit uskutočnil, malo by to negatívny vplyv na finančných trhoch a na euro. Obchvat by to mohlo naceniť aj na viac ako dve miliardy," dodáva Matej.

Koncom leta začnú Španieli stavať a o štyri roky má vyrásť obchvat, ktorý odbremení hlavné mesto.

Komentáre ( 0)