15. 07. 2016 13:23 | BRATISLAVA/TASR

Ministerstvo prezradilo účet za bezplatné vlaky: Takúto sumu štát nepredpokladal

Rezort pripomína, že pozitívom tohto opatrenia bolo zvýšenie záujmu ľudí o železničnú dopravu.

Železničná stanica v Košiciach
Železničná stanica v Košiciach Foto: TASR

Vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov stáli podľa ministerstva dopravy vyše 14 miliónov eur. Šéf rezortu Roman Brecely (nominant #Siete) ich rušiť nebude.

"Každé podobné opatrenie má svoje prínosy a náklady. Dnes vieme na základe reálnych čísel zhodnotiť, že toto opatrenie malo svoj zmysel a v najbližšom čase ho určite nebudeme rušiť," zdôraznil Brecely v dnešnom stanovisku. Aj v budúcnosti chce pritom podľa vlastných slov robiť všetko pre to, aby stále viac ľudí cestovalo vlakom.

Štát predpokladal o 2 milióny nižšie náklady

Pôvodne štát náklady na toto opatrenie odhadoval na 12 miliónov eur. Výpadok tržieb štátneho dopravcu vo vlakoch vedených v zmluve vo verejnom záujme však medziročne predstavoval 14,33 milióna eur. Zvýšenie zľavy na týždenné a mesačné lístky vo vlakoch na úroveň 50 % z ceny bežného predplatného malo podľa ministerstva naopak, pozitívny dopad na hospodárenie ZSSK.

"Vďaka zvýšenému záujmu o tieto lístky sa v konečnom dôsledku zvýšili aj tržby z tohto typu produktu o takmer 400.000 eur," vyčíslila hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Rezort pripomína, že pozitívom tohto opatrenia bolo zvýšenie záujmu ľudí o železničnú dopravu. Medziročne totiž štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko prepravila o 9,987 milióna ľudí viac, čo znamenalo nárast o približne 21 %.

Komentáre ( 0)