28. 07. 2016 10:33 | BRATISLAVA/TASR

Za prácou do zahraničia odišlo asi 160-tisíc Slovákov. A to len za prvé tri mesiace

Prácu si ľudia nájdu najmä v stavebníctve, zdravotníctve, sociálnych službách, ale aj v priemysle. Najviac ľudí pracuje u našich západných susedov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Aisyaqilumar2/shutterstock.com

Vek 25 až 34 rokov, učňovské vzdelanie a bydlisko v Prešovskom kraji. Takto najčastejšie vyzerá Slovák pracujúci v zahraničí. V prvom štvrťroku tohto roka pritom predstavovali tí, ktorí pracovali v zahraničí zhruba 6,5 % zo všetkých pracujúcich. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov štatistického úradu.

V úvodnom kvartáli tohto roka krátkodobo emigrovalo za prácou do zahraničia približne 160-tisíc Slovákov. "Až približne štvrtina našincov zarábajúcich v cudzine pritom bola z Prešovského kraja. Nasledovali Žilinský a Košický kraj, kde má bydlisko približne každý šiesty pracujúci mimo územia SR," konštatuje analytička banky Dominika Ondrová.

Z hľadiska veku si prácu za hranicami Slovenska najčastejšie hľadajú ľudia vo veku od 25 do 34 rokov. "Počas prvých troch mesiacov roka 2016 tak pracovalo zhruba 53.000 Slovákov v tomto veku, teda tretina pracujúcich v zahraničí," vyčíslila Ondrová.

Práve títo ľudia totiž majú skúsenosti s cudzím jazykom, nemajú väčšie životné záväzky a láka ich vidina lepšieho zárobku či skúseností. "Početné zastúpenie majú aj našinci vo veku od 35 rokov do 54 rokov. Mimo Slovenska pracuje spolu viac než 74-tisíc ľudí tejto vekovej kategórie," doplnila banková analytička.

Väčšina zahraničných zamestnancov má pritom ukončené stredné odborné vzdelanie bez maturity. Takýchto je 44 % pracujúcich. Za nimi nasledujú takmer dve pätiny Slovákov so stredoškolským vzdelaním a 15 % Slovákov pracujúcich v zahraničí má vysokoškolské vzdelanie.

Prácu si ľudia nájdu najmä v stavebníctve, zdravotníctve, sociálnych službách, ale aj v priemysle.

Spomedzi krajín sa najväčšej obľube medzi našincami teší Rakúsko, kde pracuje až 50.600 všetkých krátkodobo migrujúcich za prácou do zahraničia. "Rakúsko vyhráva pravdepodobne pre všeobecne vyššiu životnú úroveň a samozrejme vyšším zárobkom. Zároveň je dobre a rýchlo dostupné," predpokladá Ondrová.

Dvojku obsadilo Česko s takmer štvrtinou pracujúcich zo Slovenska. "Okrem dobrej dostupnosti mu na atraktivite pridáva aj takmer neexistujúca jazyková bariéra, ale aj o niečo vyššia priemerná mzda ako na Slovensku," dopĺňa Ondrová. Stále je lákavé aj Nemecko, kde pôsobí 30-tisíc pracujúcich Slovákov.

Komentáre ( 0)