06. 08. 2016 19:20 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Čo Slovák zvládne za hodinu, Čechovi trvá hodinu a štvrť. Zarobí však viac

Hodnota výsledku našej práce rastie rýchlejšie už od rozpadu federácie, zistili ekonómovia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Keď Slovák príde do práce, jeho šéf sa môže tešiť. Ekonómovia vypočítali, že zamestnávateľovi za hodinu prinesieme v priemere 19 eur.

Zďaleka to síce nestačí na Američanov, Írov a Francúzov, no v našom regióne patríme k tým výkonnejším. Zaujímavé je porovnanie s Českom. Pred rozdelením republiky sme za hodinu práce vyrobili plus-mínus rovnako. Tento rok už každá odpracovaná človekohodina znamená šesť dolárov navyše pre slovenského zamestnávateľa. Platy však máme aj napriek tomu stále o čosi nižšie.

„Zvýšia platy o štyri percentá, no plánujú vyrobiť o sedem precent viac vozidiel. Platy pôjdu hore, no na mozole sa akosi pozabúda ukázať," sťažuje sa nespokojný zamestnanec automobilky.

Pracujúci Slovák je momentálne tak produktívny, ako bol Nemec pred štvrťstoročím. Ten vtedy ale odrobil za rok o 200 hodín menej, než my dnes.

Práve nemecký motor európskej ekonomiky sa v posledných rokoch v produktivite akosi zadrháva. Zlyháva v rozvoju služieb a za Američanmi výrazne zaostáva.

„K zvýšeniu produktivity musí Nemecko vyrábať tovar s ešte vyššou pridanou hodnotou. Tovar, ktorý nebude len hotovým autom, strojom, chladničkou, ale na ktorý budú naviazané ďalšie služby ako marketing, branding, koncept smartzariadení a podobne," tvrdí hlavná ekonómka Raiffeisenbanky Helena Horská.

Hoci sa toto odporúčanie vzťahuje na Nemecko, platí to aj o nás. Zjednodušene povedané: autá vyrábame, ale nevyvíjame ich. Krok k vzdelanostnej ekonomike sme zatiaľ neurobili.

 

Komentáre ( 0)