02. 08. 2016 06:00 | KOLÍN NAD RÍMOM/TASR

Je to neuveriteľné, ale Nemci poriadne podvádzajú

Aspoň pokiaľ ide o pomocníkov v domácnosti. Zamestnávajú načierno osem z desiatich ľudí.

Vysávač a upratovanie
Vysávač a upratovanie Foto: shuterstock.com

Bez ohľadu na úsilie vytvárať viac pracovných miest s menším pracovným úväzkom veľká väčšina pomocníčok a pomocníkov v nemeckých domácnostiach pracuje načierno. Informuje o tom DPA.

Podľa štúdie Ústavu nemeckého hospodárstva (IW) pracovalo vlani 80 % pomocných osôb v domácnostiach, bolo ich do troch miliónov, nelegálne. Čistia a upratujú domy a byty, opatrujú seniorov alebo dozerajú na deti.

Práca načierno prináša výhody zamestnávateľovi i zamestnancovi. Pre domácnosti sa tým služba zlacňuje a pre pomocné sily je z hľadiska daňového zaťaženia ešte výhodnejšia, keď o svojom dodatočnom príjme neinformujú úrady. Navyše by obom stranám v opačnom prípade vznikli byrokratické povinnosti.

žehlenie
žehlenie Foto: Shutterstock.com
 

Odborník na problematiku práce načierno Friedrich Schneider z Univerzity Linz odhaduje, že pomocníci v nemeckých domácnostiach si tento rok zarobia 25 až 30 miliárd eur.

Na plný úväzok pracuje pomerne málo osôb, ktoré sú registrované na pracovných úradoch. Väčšina ľudí, ktorí by chceli pomáhať v domácnostiach na plný úväzok, podľa IW stroskotá na limite 450 eur mesačne. Navyše, aby sa človek stal samostatným, tomu bránia byrokratické prekážky.

Nemecká centrála pre prácu na skrátený úväzok (minijobs) vidí situáciu podobne. Záujem pracovať načierno pramení väčšinou zo želania pracovníkov.

Podľa predpisov Hartz IV pre ľudí s nízkymi príjmami možnosť ich vedľajšieho zárobku bez zrážok je do 100 eur mesačne. Väčšina upratovačiek však dostáva viac - asi 130 eur.

Za desaťročie podiel práce načierno v domácnostiach klesol približne o 20 %. Od roku 2005 sa rozsah práce pomocníkov v domácnostiach v dôsledku programu vytvárania pracovných miest so skráteným úväzkom zvýšil asi trojnásobne.

Nemecké odborové združenie DGB kritizuje opatrenia na zníženie práce načierno. Označuje ich za úder do prázdna. Väčšinou sa nahlási len jedna osoba zamestnaná na skrátený úväzok, ale ďalšie rovnaké miesta sa vytvárajú. Annelie Buntenbachová z vedenia zväzu žiada, aby sa konanie k zamestnaniu pomocnej sily zjednodušilo.

Pomocníkov využíva jedna z desiatich nemeckých domácností, pritom v piatich prípadoch zo šiestich ide o zamestnávanie žien.