10. 08. 2016 19:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Enormný záujem o študentské pôžičky: Štát nestíha požičiavať

Fond dostal od štátu na pôžičky menej.

Študenti (ilustračná snímka)
Študenti (ilustračná snímka) Foto: shutterstock.com/Rawpixel.com

Aj tento rok môžu študenti dostať tisíce eur za zvýhodnených podmienok. Nie všetci sa ale k peniazom dostanú. Žiadosť o pôžičku by ste mali preto poslať čo najskôr.

Od štátu si môže študent cez Fond na podporu vzdelávania požičať peniaze do konca októbra. O pôžičky je veľký záujem. Vzhľadom na objem financií ju však dostane len 50 percent žiadateľov.

Fond dostal od štátu na pôžičky menej, pre budúci akademický rok 2,7 milióna, ktoré prerozdelí podľa skúsenosti iba medzi viac ako 1000 študentov. Študenti môžu o pôžičky žiadať už teraz.

Ako postupovať pri vypisovaní žiadosti

Postup je jednoduchý. Študent si stiahne zo stránky fondu žiadosť o pôžičku, vyplní ju v jednotlivých bodoch, potvrdí na fakulte, že je študent a je zapísaný do príslušného ročníka, nemôže ísť o prijatie do ročníka, ale reálny zápis. Žiadosť potom pošle či už poštou alebo osobne prinesie na fond.

Ak poberáte sociálne štipendium, dávky v hmotnej núdzi alebo pochádzate z mnohopočetnej rodiny, treba to uviesť, to všetko vám môže pomôcť pri získaní peňazí. A to za výhodných podmienok.

Pôžičky sú bezúčelové, ale z našej skúsenosti už vieme, že tie pôžičky sú používané na veci súvisiace so štúdiom, prioritne ubytovanie, cestovné, školné, ale aj počítače, tablety. Minimálna výška je 500 eur maximálna 2300 eur, s tým, že v tomto roku je výška úroku 0,89 percenta. Myslieť treba na to, že peniaze budete mať síce na účte, no po skončení školy musíte dlh splatiť. Aj preto sú niektorí študenti opatrní.

Pozrite si celú reportáž, ktorá obsahuje aj anketu.

 

Komentáre ( 0)