14. 08. 2016 19:06 | BRATISLAVA/Andrea Mačošková

Až teraz vidia ovocinári, čo spôsobil jarný mráz. Drobní predajcovia asi zvýšia ceny

Analytik tvrdí, že obchodných reťazcov by sa to nemalo týkať.

Následky jarných mrazov sa prejavili na úrode.
Následky jarných mrazov sa prejavili na úrode. Foto: TV Markíza

Kruté mrazy zničili úrodu. Ovocinári dvíhali prvý varovný prst už na jar, a zlé správy sa pri jednotlivých plodinách opakujú. Po jahodách, marhuliach a čerešniach trpí aj sezónny zber broskýň. Tento rok je, podľa ovocinárov, jeden z najhorších.

Ovocinárov na jar zaskočili silné mrazy a odvtedy rátajú len škody. „Stromy nie sú poškodené, ale plody veľmi silno. Tento rok evidujeme asi o 60 percent menej ovocia," povedal prezident Ovocinárskej únie Marián Varga.

Ten kto robil silnú protimrazovú ochranu stihol ešte čo-to zachrániť, no náklady sa šplhali do závratných čísel. Zachránenému ovociu pomohli aspoň výdatné zrážky. No keď je slabá úroda, ceny idú hore. „Vyššia cena veľmi v obchodných reťazcoch nebude, ale v regionálnych predajniach áno," tvrdí.

A pomaly je to vidieť. Kým minulý rok sa dali broskyne kúpiť po 60 centov, dnes od 70 až po 1,20 podľa odrody. Otázkou je, či budú naše pulty prázdne alebo ich rýchlo zaplaví ovocie zo zahraničia. Keď u nás mrzlo, napríklad v Poľsku stromy ešte nekvitli.

Jabloň
Jabloň Foto: Shutterstock.com
 

„Čo sa týka zásobovania obchodu, myslím, že spotrebiteľ nebude ukrátený, pretože sme v EÚ, kde je voľný pohyb tovaru. Obchod sa bude snažiť zabezpečiť nedostatkové sortimenty ovocia a zeleniny dovozmi. Myslím, že regále budú plné a ani s cenami to nepohne," zdôraznil potravinový analytik Ľubomír Drahovský

Pestovatelia otvorene hovoria, že jarné mrazy si vypýtajú svoju daň aj na jesennej úrode. A zatiaľ to najviac vidieť na jablkách.

Straty sú nateraz vyčíslené na viac ako 15 miliónov. Kým v ostatných častiach Európy už odškodňovanie začalo, u nás sa spôsob ako ovocinárom pomôcť z biedy ešte len hľadá.

"Majú niektorí škodu až 100 percent, niektoré skutočne bojujú o svoju existenciu, a nevedia prežiť, a ani neprežijú bez podpory štátu. Už teraz mnohí prepúšťajú, obmedzujú ošetrovanie, postreky, rezy. Ak obmedzia teraz rezy, úroda bude postihnutá aj budúci rok," dodáva Varga.

 

Komentáre ( 0)