25. 08. 2016 19:17 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Diera na trhu s pôžičkami sa zaplňuje. Ľudia si začali požičiavať na internete

Požičiavania prostredníctvom internetovej aukcie je konaním na vlastnú zodpovednosť.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Požičať si na nové auto alebo zaplatenie dlhov za energie už nie je také jednoduché.

Obchádzajú banky a zadlžujú sa

Slováci začali najnovšie obchádzať banky aj nebankovky a požičiavajú si navzájom. Podľa odborníka ale hrozí, že sa rodiny začnú ešte viac zadlžovať.

Po tom, čo sa sprísnili podmienky na získanie pôžičky bankári hovoria, že trh sa prečistil od nepoctivých hráčov. Otázkou bolo, kto požičia ľuďom, ktorých odmietli bankové domy aj nebankovky.

„Ľudia, ktorí boli zvyknutí na to, že úvery dostanú z nebankových spoločností, dnes môže nastať situácia, že úvery nedostanú vôbec a budú si hľadať inú alternatívu, čím sa zvýši riziko, že to budú vedieť splácať," vysvetľuje finančný expert Deluvis Marek Kunošík.

Nové alternatívy bez kontroly

Netrvalo dlho a dieru v zákone otočili viacerí po vzore zo zahraničia vo svoj prospech. Rozšírila sa nová alternatíva ako si požičať. V praxi to funguje tak, že bežní ľudia, ktorí majú peniaze navyše a chcú ich zhodnotiť, požičiavajú tým, ktorí ich nemajú. Všetko cez špecializovanú firmu cez internet.

Roman Ferenec, riaditeľ požičkárne z ruky do ruky (sedí za PC a ukazuje postup)

„Pokiaľ si chce človek požičať, vyplní online žiadosť. Zadá si o akú sumu má záujem. Podľa výšky splátky si určí splatnosť, čiže viem, že som schopný splácať mesačne 300 eur a mám záujem o 7000 eur. Vyplním si dôvod, prečo si chcem požičať, informácie o sebe. Následne sa dostanete do časti, kde od vás potrebujeme doručiť doklady na overenie," ukazuje riaditeľ pôžičkovej spoločnosti.

Zvažujú zavedenie regulácie

Národná banka Slovenska ale upozorňuje, že ak si požičiava jeden človek od druhého, dohľad nad tým už nevykonáva. Účasť na takomto spôsobe požičiavania prostredníctvom internetovej aukcie je konaním na vlastnú zodpovednosť.

„My sme aj relatívne prísni vzhľadom na kritéria. U nás je veľmi dôležité, aby mal človek pravidelný príjem, zároveň, že jeho situácia v porovnaní príjmu so záväzkami, ak mal napríklad iné pôžičky, mu dovoľuje túto pôžičku riadne splácať, a história splácania iných pôžičiek," dodáva Ferenc.

Národná banka Slovenska už zvažuje reguláciu, aby sa tak predišlo ešte väčšiemu zadlžovaniu Slovákov.

Komentáre ( 0)