30. 08. 2016 17:11 | BRANISKO/Martin Jedinák

Pod Braniskom musia pre preťaženie vyraziť novú rúru. Odborník si však myslí, že problém je iný

Kedysi najmodernejší tunel Branisko už dávno nevyhovuje súčasným normám.

Pohľad na tunel Branisko na archívnej snímke.
Pohľad na tunel Branisko na archívnej snímke. Foto: TASR

Pod Braniskom musia preraziť druhú tunelovú rúru. Obojsmernému zastaranému tunelu totiž hrozí preťaženie. Odborník ale vidí problém v jeho havarijnom stave. Uzavretie tunela by bolo pre vodičov hotovou pohromou.

Zhusťujúca sa doprava v ňom najviac ohrozuje bezpečnosť premávky. Päťkilometrový tunel vybudovali pred 13 rokmi. Jedna tunelová rúra s obojsmernou premávkou vtedy úplne stačila. Dnes to tak už nie je.

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová nám potvrdila, že v júni to bolo viac ako 13-tisíc vozidiel a niektoré dni dokonca eviduje aj 16-tisíc vozidiel za 24 hodín.

Diaľničiari odhadujú, že druhá tunelová rúra by vodičom mala začať slúžiť niekedy až v roku 2025.

Aj preto sa diaľničiari rozhodli urýchliť prípravu výstavby druhej tunelovej rúry. No pravý dôvod je podľa odborníka z inštitútu pre dopravu iný. Tvrdí, že cesta v preťaženom tuneli sa rozpadáva.

"Súčasná rúra tunela Branisko neustále čelí problémom s kvalitou vozovky, vozovka sa tam kryhuje," vysvetlil Ondrej Matej z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

Na archívnej snímke tunel Branisko.
Na archívnej snímke tunel Branisko. Foto: TASR
 

Do piatich rokov ju vraj budú musieť vymeniť. No počas rekonštrukcie by tunel museli na dlhú dobu uzavrieť a dopravu presmerovať cez horský priechod Branisko po starej ceste. „Tá už dneska podľa nášho názoru len tak-tak spĺňa parametre, aby tam mohla chodiť kamiónová doprava nad 3,5 t," tvrdí Matej.

Diaľničiari vypočítali, že obnova cesty v tuneli a výstavba druhého profilu bude stáť vyše 350 mil. eur. "Generálny riaditeľ NDS obnovil proces prípravy tejto stavby, avšak začiatok výstavby závisí od zabezpečenia finančných zdrojov," povedala Michalová.

Navyše stále nie je jasné, či len rozšíria už existujúcu štôlňu, ktorá teraz slúži ako úniková cesta alebo budú vŕtať nanovo. Od zvolenej technológie bude závisieť aj to, či tunel počas výstavby úplne zatvoria. Odborní dodáva, že ak by to bolo odstrelom, tak sa bohužiaľ bude sa musieť meniť aj trasa.