23. 09. 2016 19:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyliezol na bratislavské UFO, aby vyjadril nesúhlas

Po viacerých demonštráciách v európskych mestách protestovali dnes mimovládne organizácie a odborári aj v Bratislave.

Takýto netradičný protest zažila Bratislava
Takýto netradičný protest zažila Bratislava Foto: TV Markíza

Hormonálne upravené mäso, chlórované kurence či zamestnanci, ktorí nemajú garantované žiadne práva. Po viacerých demonštráciách v európskych mestách protestovali dnes mimovládne organizácie a odborári aj v Bratislave. Chcú vytvoriť tlak na európskych ministrov, aby boli tajné rokovania o obchodných dohodách EÚ s kým? ukončené.

Diabolské dvojča TTIP

Európa sa pripravuje podpísať, podľa viacerých organizácií, kontroverzné zmluvy.

Aktivisti z viacerých krajín prišli povedať svoje hlasné nie a vyzvať predstaviteľov členských krajín EU, aby nepodpísali dohodu o obchode medzi Kanadou a Európskou úniou.

Dohodu s Kanadou, známu ako CETA, označujú viacerí ako diabolské dvojča obdobnej dohody s USA známej pod názvom TTIP. Protestuje sa práve v čase, keď v rámci slovenského predsedníctva v priestoroch Reduty vrcholí neformálne rokovanie ministrov obchodu.

„Je to zmiešaná zmluva, ktorá má priniesť pre Európu nevýhodnejšie podmienky ako sú nastavené, to znamená aj kvalita potravín či strata pracovných miest," vysvetľuje prezident SOZZASS Anton Szalay.

 

„Pracovné podmienky, aké sú doteraz známe na základe tejto dohody nemusia byť dodržané. Investori budú mať možnosť, ak sa im podnikanie nebude dariť podľa ich predstáv, budú môcť žalovať národné vlády aj Európsku úniu," vyjadrila sa hovorkyňa Konfederácie odborárov Martina Nemethová.

K týmto názorom sa pridávajú aj Greenpeacáci. Desať aktivistov zo Slovenska, Rakúska a Chorvátska vyliezlo na známu bratislavskú stavbu. Jeden z nich sa spustil dole, z výšky 85tich metrov nad Staré mesto. Aby odhalil transparent s nápisom NO TTIP. Veľký dva a pol krát desať metrov.

Zvláštne telesá a korporácie

Dobre ho určite videli aj ministri hospodárstva rokujúci v Redute. Práve na nich chce organizácia apelovať - aby obchodné zmluvy odmietli a uprednostnili ochranu ľudí a planéty.

Aktivistom sa ďalej nepáči, akým spôsobom budú môcť nadnárodné korporácie zasahovať do našich zákonov.

„Plánujú sa pre nich vytvoriť zvláštne telesá kde budú sedieť reprezentanti týchto nadnárodných korporácií spoločne s niekoľkými málo odborníkmi - tieto orgány nebudú mať prístup verejnosti a budú mať právo posudzovať európsku legislatívu pred tým ako pôjde do zákonodárneho procesu. Čo považujeme za zásadné narušenie kompetencií našich súdov, európskeho súdu, transparentnosti a demokracie," hovorí politická koordinátorka pre Greenpeace Júlia Sokolovičová.

Očakáva sa búrlivá diskusia

Petíciu proti schváleniu dohody podpísali viac ako tri milióny Európanov a desaťtisíce ľudí proti nej protestujú v uliciach európskych miest. Dôvodom je tiež údajné utajovanie podrobností a rokovania za zatvorenými dverami.

„Tá dohoda nie je ešte vyrokovaná, nie je sa k čomu vyjadrovať, pretože nie je nič konkrétne a finálne na stole. Ja si myslím, že treba rokovať až dovtedy, kým sa rokovať už nedá. Zatiaľ sme nedosiahli pokrok, ktorý by znamenal uspokojenie pre Slovensko. Takže pokiaľ nebude v tomto progres, ten náš postup bude veľmi racionálny, dodal minister životného prostredia Peter Žiga.

Ministri ale požiadli EK aby vytvorila deklaráciu kde vysvetlí občanom zmluvu CETA vo verejných službách. Očakávať sa preto môže ešte búrlivá diskusia.

Komentáre ( 0)