03. 10. 2016 06:00 | BRATISLAVA/Andrea Mačošková

Trend lacného požičiavania pokračuje. Využívate ho aj vy?

Národná banka však navrhuje zmeny pri spotrebných úveroch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Pavel L Photo and Video/shutterstock.com

Národná banka Slovenska plánuje preto po hypotékach navrhnúť zmeny v zákone aj pri spotrebných úveroch. Výsledkom bude naďalej prísnejšie posudzovanie klientov, ktorí si požičiavajú od bánk aj nebankových spoločností.

Po tom, čo sa sprísnili podmienky na získanie hypotéky, siahajú klienti po náhradnom riešení: spotrebných úveroch a rôznych pôžičkách, ktorými dofinancujú nehnuteľnosti, no nakupujú za ne aj spotrebiče či dovolenky.

„Záujem o spotrebné úvery rastie aj vďaka výhodnejším sadzbám či rastúcej ekonomike, no požičiavame len toľko, aby to ľudia vedeli splácať," povedal nám hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Podľa hovorkyne Tatra banky Zuzany Povodovej spotrebné úvery sú obľúbeným nástrojom financovania potrieb klientov. Aj v tomto roku zaznamenávajú výrazný nárast. Tvrdí, že tento rast je ovplyvnený pozitívnym vývojom v ekonomike s čím súvisí aj rast miezd.

V súčasnosti je už na stole ale novela zákona o spotrebiteľských úveroch. Prenáša odporúčania z roku 2014 do legislatívnej podoby. „Napríklad banky a nebankové spoločnosti budú musieť presne podľa špecifického vzorca vypočítať, koľko majú ľudia peňazí na splácanie v budúcnosti. Budú musieť stanoviť takzvaný limit schopnosti splácať úver," zdôraznil analytik Finančného Kompasu Maroš Ovčarik.

Vo výpočte budú musieť zohľadniť aj prípadne navyšovanie sadzieb v budúcnosti. Pokiaľ ide o zmluvy, v ktorých nie je presne zafixovaná úroková sadzba. „Alebo budú musieť zohľadniť možný pokles príjmu, to sa týka najmä starších ľudí, ktorí idú do dôchodku, a logicky vstupom do dôchodku sa im znižuje výška príjmu," dodáva.

V bankách a nebankových spoločnostiach by sa tak zákonom zjednotilo vyhodnocovanie klientov, ktoré robili spoločnosti doteraz len na základe odporúčaní. Opatrenia sa pritom dotknú tak novoposkytnutých pôžičiek ako aj refinancovaných.

 

Komentáre ( 0)